Video Studio Gdańsk

Pierwszy i najdłużej działający polski niezależny producent filmowy i telewizyjny.

Zręby dzisiejszego Video Studio Gdańsk formowały się w 1981 roku, podczas I Zjazdu „Solidarności”.  Wtedy też powstal pierwszy film – „Kandydat”.

40-letnia historia Video Studio Gdańsk związana jest nierozerwalnie z dokumentacją wydarzeń lat 80. i 90. i wpisana ściśle we współczesność Miasta Gdańska. Skupieni w tym środowisku twórcy filmowi nie tylko obserwowali przełomowe wydarzenia i procesy. Współuczestniczyli w wywalczeniu wolności i w budowie społeczeństwa obywatelskiego, objaśniali transformację społeczno-polityczną i integrację europejską, poprzez swoją wrażliwość prezentowali szeroko pojętą kulturę i społeczną naukę Kościoła, eksplorowali świat…

Dorobek Video Studio Gdańsk to blisko 1800 filmów i programów telewizyjnych wielu gatunków. To także ponad 10 000 kaset z zapisem najnowszej historii Polski – jeden z największych filmowych zbiorów archiwalnych, powstałych w kręgu niezależnej produkcji.

HistoriaDorobekWspółpracownicy i przyjacieleKontakt

Zarząd Fundacji Filmów i Programów Katolickich
Video Studio Gdańsk

Marek Łochwicki - Prezes Video Studio Gdańsk
Prezes:
Marek Łochwicki
przeczytaj biografię

Marek Łochwicki

Marek Łochwicki – producent wydarzeń artystycznych, filmów i programów telewizyjnych

Urodzony 16.03.1948 r. w Gdańsku

Po rozruchach marcowych w 1968 roku karnie wcielony do wojska.

W 1970 roku rozpoczyna pracę w Bałtyckiej Agencji Artystycznej w Sopocie (BART), najpierw w charakterze organizatora, później realizatora kilku tysięcy imprez i koncertów.

W 1972 roku członek Komitetu Organizacyjnego i współorganizator, reaktywowanego po 755 latach Jarmarku Dominikańskiego.

W latach 70. zajmuje się sprowadzaniem do Polski i rozpowszechnianiem literatury bezdebitowej.

W 1980 roku jako przedstawiciel BART uczestniczy w Strajku Sierpniowym, następnie zostaje przewodniczącym Komisji Zakładowej BART oraz członkiem Plenum NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”.

W listopadzie 1980 roku jest współorganizatorem oraz członkiem komitetu strajkowego Strajku Okupacyjnego Pracowników Kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

W sierpniu 1981 roku współorganizator Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”.

Na I Zjeździe NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” w 1981 roku pracuje w kierownictwie Biura Prasowego. Właśnie wówczas zainaugurowała swą działalność AGENCJA TELEWIZYJNA „SOLIDARNOŚCI” (BIPS), będąca zalążkiem Video Studio Gdańsk (VSG). W stanie wojennym uczestniczy w organizacji i realizacji podziemnej produkcji filmowej.

Od 1981 roku jest współpracownikiem następnie dyrektorem i prezesem Zarządu VSG. Producent ponad 1.700 filmów i programów telewizyjnych.

W listopadzie 1988 roku został sekretarzem Komitetu na Rzecz Utworzenia Katolickiej Wytwórni Filmowej w Gdańsku.

W 1990 roku został pełnomocnikiem Lecha Wałęsy do prowadzenia kampanii wyborczej w Telewizji.

Współinicjator Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Telewizyjnych i Filmowych, a następnie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Założyciel Fundacji Archiwum Filmowe „Drogi do Niepodległości”. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Stowarzyszenia Kreatywna Polska oraz Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

W latach 1993 - 1997 członek, następnie przewodniczący Rady Nadzorczej ANTENA 1

W latach 1997 - 2000 prezes Zarządu AMBER TV

W latach 1999 - 2009 członek Rady Nadzorczej Międzynarodowych Targów Gdańskich

W latach 2000 - 2003 wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej NEPTUN FILM

W latach 2001 - 2002 członek Rady Nadzorczej TELEWIZJI PULS

W latach 2006 - 2009 przewodniczący Rady Nadzorczej Radia Gdańsk

W latach 2006 – 2010 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

W 1999 roku członek Jury XXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

W latach 2000 – 2012 współtwórca, producent i dyrektor Festiwalu Dobrego Humoru

W latach 2008 - 2015 członek Rady Etyki Mediów

W 2001 roku otrzymał odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury”

W 2005 roku otrzymał Medal 25-lecia Solidarności

W 2006 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

W 2006 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury

W 2009 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski

W 2016 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

W 2018 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności

W 2018 roku otrzymał Odznakę honorową „Działacz opozycji antykomunistycznej”

W 2021 roku otrzymał nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury

W 2021 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury

Waldemar Płocharski - Wiceprezes Video Studio Gdańsk
Wiceprezes:
Waldemar Płocharski
przeczytaj biografię

Waldemar Płocharski

Działacz opozycyjny w latach 80-tych, współtwórca podziemnej, niezależnej telewizji, dziennikarz, realizator kilkuset filmów i programów telewizyjnych w Video Studio Gdańsk.

Absolwent Inżynierii Dźwięku na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Realizator filmów i programów telewizyjnych, montażysta filmowy, inżynier sprzętu telewizyjnego.

W latach 1976-1989 - dziennikarz i realizator dźwięku w Studenckiej Agencji Radiowej (SAR) Politechniki Gdańskiej.

1981-1989 - Redaktor Naczelny SAR, współzałożyciel działającej przy SAR - RAS - Radiowej Agencji Solidarność, która podczas I Zjazdu NSZZ „Solidarność” realizowała audycje radiowe dokumentujące działalność Związku, w ramach współpracy z Biurem Informacji Prasowej Solidarności, którego Agencja Telewizyjna stanowiła początki dzisiejszego Video Studio Gdańsk.

Współtworzył wszystkie historycznie formy organizacyjne podziemnej telewizji: w 1984 roku działający u gdańskich Księży Pallotynów - Duszpasterski Ośrodek Dokumentacji i Rozpowszechniania Video, zajmując się realizacją dźwięku i stroną techniczną, a od 1987 roku kontynuował działalność w Dziale Dokumentacji Diecezjalnej i Pomocy Duszpasterskiej VIDEO, mieszczącym się przy bazylice Mariackiej, jako dyrektor techniczny i montażysta filmowy wydawanego na kasetach Gdańskiego Magazynu Katolickiego.

W 1989 roku był stypendystą Instytutu Telekomunikacji LUMEN 2000 w Dallas TX USA, kształcąc się tam w zakresie nowoczesnej techniki telewizyjnej.

Jeden z Fundatorów-Założycieli powstałej w 1992 Fundacji Filmów i Programów Katolickich Video Studio Gdańsk, wiceprezes Zarządu i dyrektor ds. techniki i realizacji TV.

Brał udział w realizacji filmów i programów telewizyjnych jako montażysta, dźwiękowiec czy realizator filmowy (https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1120854 ).

W latach 1997 – 1998 współtwórca redakcji Faktów Północ nowopowstałej telewizji TVN.

Współzałożyciel powstałej w 2004 roku Fundacji Archiwum Filmowe „Drogi do Niepodległości” (FAF), a od 2012 Przewodniczący Rady Kuratorów FAF.

W 2000 roku członek Jury Ekumenicznego 52. Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W 2001 roku otrzymał odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury”.

Medal z okazji 25 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w 2005.

Medal Europejskiego Centrum Solidarności „Strajki 88 Brama do Wolności”  w 2006, laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2009 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski -  - za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych.

W 2016 roku Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2019 roku otrzymał Odznakę Honorową ”Działacz Opozycji antykomunistycznej”.

W 2021 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury oraz Nagrodę Specjalną Marszalka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury.

Joanna Pacana - Wiceprezes Video Studio Gdańsk
Wiceprezes:
Joanna Pacana
przeczytaj biografię

Joanna Pacana

Absolwentka chemii na  Politechniki Gdańskiej.

Od początku studiów zaangażowała się w amatorską działalność radiową w Studenckiej Agencji Radiowej (SAR) Politechniki Gdańskiej. Tworzyła tam audycje kulturalne i społeczne, prowadziła także wieczorne programy „na żywo”, kierowane do studentów mieszkających w domach studenckich politechniki i uniwersytetu w Gdańsku. W 1991 roku Waldemar Płocharski – były redaktor naczelny SAR - zaproponował jej włączenie się w działalność niezależnej firmy produkującej filmy i programy telewizyjne – Video Studio Gdańsk, w którym sam działał jako twórca filmowy. Początkowo była współpracowniczką biura, asystentką kierowników produkcji filmowej, potem samodzielną organizatorką realizacji filmów i programów telewizyjnych, wreszcie pomysłodawczyni, producentką, realizatorką i koordynatorką wielu projektów filmowych, edukacyjnych, obywatelskich i artystycznych.

Zrealizowała jako producentka blisko 200 form telewizyjnych, od spektakli teatru telewizji, przez filmy dokumentalne, widowiska kabaretowe i muzyczne, cykliczne programy TV z udziałem m.in. Mirosława Baki, Hanny Banaszak, Władysława Bartoszewskiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, ks. Adama Bonieckiego, Rocco Buttiglione, Jerzego Buzka, Jacka  Fedorowicza, Katarzyny Figury, Piotra Fronczewskiego, abp Tadeusza Gocłowskiego, André Hűbnera-Ochodlo, Lecha Kaczyńskiego, Ewy Kasprzyk, Doroty Kolak, Agnieszki Kotulanki, Ireny Krzywickiej, Olgi Krzyżanowskiej, Piotra  Machalicy, Zofii Merle, Wojciecha Misiury, Zdzisława Najdera, Macieja Płażyńskiego, Jerzego Schejbala,  Stanisława Tyma, Joaquina Navarro Vallsa, Andrzeja Wajdy, Danuty Walas-Kobylińskiej, Lecha Wałęsy, Szewacha Weissa, Franciszka Walickiego, zespołu Lombard czy chóru Schola Cantorum Gedanensis, współpracując m.in. z takimi reżyserami filmowymi/teatralnymi jak: Krzysztof Babicki, Iwona Bartólewska, Mirosław Bork, Ireneusz Engler, Andrzej J.Jaroszewicz, Krzysztof Kalukin, Andrzej Trzos-Rastawiecki, Jacek Sarnacki, Mieczysław B.Vogt, czy Maria Zmarz-Koczanowicz.

Organizowała przedsięwzięcia filmowe, realizowane w wielu krajach Europy i świata, w tym na Antarktydzie. Kilka z nich, m.in. dokument „Daję ci wodę życia”, realizowany w Iraku  przyrodniczo-historyczny serial dokumentalny „Świat Bałtyku”, który powstawał w czterech krajach skandynawskich, film podróżniczy „Smak wielkiej góry”, nakręcony w Andach,  otrzymały nagrody na festiwalach i przeglądach filmowych.

Prowadziła projekty w koprodukcji z polskimi i zagranicznymi nadawcami telewizyjnymi, ale także we współpracy z podmiotami komercyjnymi i instytucjami administracji publicznej, poczynając od Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie, poprzez Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej RP i Danii, polskim Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Obrony Narodowej, b.Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, b.Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej, Narodowym Bankiem Polskim, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Narodowym Instytutem Audiowizualnym-Filmoteką Narodową, Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Instytutem Pamięci Narodowej, Europejskim Centrum Solidarności, Związkiem Miast Polskich, Narodowym Centrum Kultury, Fundacją im. Stefana Batorego, na szczeblu regionalnym i lokalnym kończąc  - z samorządami województwa pomorskiego i Trójmiasta, jak również innych miast/gmin i województw, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz wieloma instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.  

W latach 1997-1998 współtworzyła codzienny program informacyjny telewizji TVN „Fakty Północ”, nadawany z Gdańska na obszar Polski Północnej.

W roku 2004 jako producentka filmowa powróciła na ponad rok do swojej Alma Mater, współrealizując 13-odcinkowy cykl filmów na 100-lecie politechniki w Gdańsku.

Swoją wiedzą i praktyką dzieliła się – jako wykładowczyni organizacji produkcji telewizyjnej – ze studentami Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

Dziś w zarządzie Video Studio Gdańsk odpowiada za całość produkcji filmowej i telewizyjnej.

Uzyskała dyplom menedżera kultury ds. planowania strategii rozwoju lokalnego dla instytucji kultury - studia organizowane przez Narodowe Centrum Kultury i Association Marcel Hicter pour la Democratie Culturelle ASBL w Brukseli, ukończyła także na Uniwersytecie Gdańskim podyplomowe studia z zakresu dziennikarstwa i studia podyplomowe „Mechanizmy funkcjonowania strefy euro”, prowadzone przez Narodowy Bank Polski i Uniwersytet Gdański.

Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury za rok 2006 i 2021.

Wyróżniona odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Gloria Artis – zasłużona dla kultury polskiej” w roku 2006.

Laureatka Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury za rok 2021.

Członkini Jury Ekumenicznego 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus w 2006 roku  i  Jury SIGNIS 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Festroia w Portugalii w 2007 roku.

Od 2004 roku członkini Rady Kuratorów Fundacji Archiwum Filmowe “Drogi do Niepodległości”.

Statut „Video Studio Gdańsk Fundacja Filmów i Programów Katolickich” [pdf]