Archiwum wydarzeń

3 maja 2016


Zmarł arcybiskup Tadeusz Gocłowski, jeden z Fundatorów Fundacji. Był wielkim autorytetem, patronem i Przyjacielem działań, realizowanych przez Video Studio Gdańsk w ostatnich 30 latach.

Zdjęcia: Wojtek Ostrowski20 listopada 2019

Wiceprezes zarządu Video Studio Gdańsk - Waldemar Płocharski był gościem Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi. Na spotkaniu w Muzeum Kinematografii przybliżył historię niezależnej twórczości Studia w latach 80., funkcjonowanie poza cenzurą i sposoby docierania z opozycyjnymi filmami do widzów w tamtych czasach. W rozmowie, prowadzonej przez dr. Krzysztofa Jajko z Uniwersytetu Łódzkiego, wziął także zdalny udział operator kamery, współpracujący z Video Studio Gdańsk na początku lat 80. - Włodzimierz Resiak.
Podczas festiwalu zaprezentowano 5. filmów dokumentalnych, zrealizowanych przez Video Studio Gdańsk w latach 80.: "Azyl dla większości", "O nas i za nas", "Opowieści okrągłego stołu", "Ostatki" i "Senior".zobacz zdjęcia >>>


15 listopada 2019

Pokaz filmu dokumentalnego pt. "Gdańsk 1939" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Wstęp za okazaniem zaproszenia.

6 listopada 2019

Film "Wspomnienie to cicha nuta..." (reż. Andrzej Moś) otrzymał wyróżnienie Oficyny Filmowej Galicja na X Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie.

30 listopada 2018

Pokaz koniński filmu dokumentalnego pt. "Wspomnienie to cicha nuta".

Reżyseria: Andrzej Moś
Produkcja: Video Studio Gdańsk


zobacz zwiastun >>>

zobacz zdjęcia >>>

22 listopada 2018

Pokaz filmu dokumentalnego pt. "Daję ci wodę życia" w ramach Festiwalu Form Dokumentalnych NURT.

Reżyseria: Krzysztof Kalukin
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Więcej szczegółów na stronie festiwalu
8 listopada 2018


Pokaz gdyński filmu dokumentalnego pt. "Polska silniej w was zamieszkała" i dyskusja.

Reżyseria: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Prowadzenie dyskusji: red. Wojciech Suleciński (Radio Gdańsk)

zobacz zdjęcia >>>18 października 2018


Pokaz gdański filmu dokumentalnego pt. "Polska silniej w was zamieszkała" i dyskusja.

Reżyseria: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Prowadzenie dyskusji: red. Wojciech Suleciński (Radio Gdańsk)zobacz zwiastun >>>


16 października 2018


Pokaz gdański filmu dokumentalnego pt. "Wspomnienie to cicha nuta" i dyskusja.

Reżyseria: Andrzej Moś
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Prowadzenie dyskusji: red. Marzena Bakowska (Radio Gdańsk)zobacz zwiastun >>>

zobacz zdjęcia >>>28 września 2018


Pracownicy i współpracownicy Video Studio Gdańsk zostali uhonorowani medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medale przyznawane sa przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji, wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

więcej >>> tutaj oraz >>> tutaj


23 sierpnia 2018


Spektakl teatralny pt. "Solidarność. Nowy projekt", wykorzystujący archiwalne materiały filmowe ze zbiorów Video Studio Gdańsk
więcej >>>


18 sierpnia 2018


Film pt. "Życie solidarnością pisane" (reż. Ewa Górska) otrzymał wyróżnienie na 6. Zamojskim Festiwalu Filmowym "Spotkania z historią".

Więcej o festiwalu >>>


22 maja 2018


Pokaz filmu dokumentalnego pt. "Studenci '88" i dyskusja.

Realizacja filmu: Ewa Oleczek-Płocharska
Produkcja: Video Studio Gdańsk 1988
Prowadzenie dyskusji: dr Jacek Kołtan i Anna Maria Mydlarska (Europejskie Centrum Solidarności)

zapraszamy na facebook >>>
zobacz zdjęcia >>>


8 grudnia 2017


Przedpremierowy płocki pokaz filmu dokumentalnego pt. "Życie solidarnością pisane".

Reżyseria: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańskzobacz zwiastun >>>


zobacz zdjęcia >>>


zobacz zwiastun >>>


30 listopada 2017


Przedpremierowy gdański pokaz filmu dokumentalnego pt. "Życie solidarnością pisane".

Reżyseria: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańskzobacz zwiastun >>>


zobacz zdjęcia >>>


23 listopada 2017


Przedpremierowy warszawski pokaz filmu dokumentalnego pt. "Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem".

Reżyseria: Mieczysław B. Vogt
Produkcja: Video Studio Gdańsk

zobacz zwiastun >>>


zobacz zdjęcia >>>


8 listopada 2017


Przedpremierowy gdański pokaz filmu dokumentalnego pt. "Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem".

Reżyseria: Mieczysław B. Vogt
Produkcja: Video Studio Gdańsk

zobacz zwiastun >>>


zobacz zdjęcia >>>


28 listopada 2016


Przedpremierowy gdański pokaz filmu dokumentalnego pt. "Założę czerwone spodnie!", zrealizowanego w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS na lata 2014-2020

Reżyseria: Elżbieta Rutkowska
Produkcja: Stowarzyszenie Waga i Video Studio Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk, audytorium 28.11.2016, godz.18.00

zobacz zdjęcia >>>


3 sierpnia 2016


Pokaz filmu dokumentalnego pt. "Mondo Migliore" w reżyserii W. Wasilewskiego i D. Jabłońskiego, zrealizowanego podczas Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze w roku 1991, z udziałem Jana Pawła II. Film wyprodukowany przy udziale Video Studio Gdańsk.

Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk, audytorium 03.08.2016, godzina 18.00

zobacz zdjęcia >>>


8 marca 2016


35-letni dorobek filmowy Video Studio Gdańsk zaprezentowali: Joanna Pacana i Waldemar Płocharski w ramach prowadzonej przez gdański Instytut Kultury Miejskiej "Akademii Gdańskiej". Kluczem narracyjnym tych spotkań jest opowieść o Gdańsku widzianym poprzez kadry filmowe i fotograficzne, stąd też w prezentacji Fundacji pt. "Światło idzie z Gdańska" szczególne miejsce zajęły fragmenty filmów i programów telewizyjnych, poświęconych miastu i jego historii - danej i współczesnej, artystom, który w tym mieście tworzą i twórcom, którzy do Gdańska przyjeżdżają i przyjeżdżali, aby dzielić się swoim talentem.

więcej o prezentacji >>>

zobacz zdjęcia >>>

zobacz relację >>>

25 stycznia 2016


W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość, symbolicznie rozpoczynająca przekazywanie w depozyt do ECS archiwalnych zbiorów filmowych Video Studio Gdańsk. Rewitalizację, katalogowanie i digitalizację archiwaliów Video Studio Gdańsk z lat 1981-1992, dokumentujących najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne okresu przełomu i transformacji ustrojowej, przeprowadza Fundacja Archiwum Filmowe "Drogi do Niepodległości", założona w tym celu w roku 2004. Po ponad 10 latach FAF przenosi swą działalność w mury Europejskiego Centrum Solidarności. Ściślejsza współpraca obu instytucji pomoże pozyskiwać środki na ochronę i zabezpieczenie tej ważnej części dziedzictwa polskiej kultury niezależnej. Podczas uroczystości Rada Kuratorów FAF w obecności m.in. dyrektora ECS - Basila Kerskiego i inicjatora powołania FAF - Bogdana Borusewicza podpisała otwarty apel o wsparcie starań Fundacji na rzecz ratowania powierzonych jej zbiorów.

zobacz zdjęcia >>>


11 grudnia 2015


Przedpremierowy pokaz gdański filmu dokumentalnego pt. "O kinie: Bokiniec" Scenariusz i reżyseria: Andrzej Mańkowski, Bożena Olechnowicz

Współpraca: Henryk Tronowicz15 września 2015


Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "O kinie: Bokiniec" odbędzie się 18.09.2015 podczas 40.Festiwalu Filmowego w Gdyni w ramach cyklu "Filmy z Gdyni".

8 września 2015


Prapremiera polska filmu dokumentalnego pt. "Kobieta bez przestrzeni"
Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk i Stowarzyszenie Waga

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
pl. Solidarności 1, audytorium (parter)
08.09.2015, godz.18.00 (wstęp wolny)Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,

finansowanego z Funduszy EOG.

www.ngofund.org.plPartnerzy projektu:

         

Patroni medialni:

        17 listopada 2014


Nowa, unikatowa, multimedialna kolekcja NINATEKI, powstała z okazji obchodów 25-lecia wyborów w 1989 r, i prezentująca przebieg i kulisy obrad Okrągłego Stołu jest już dostępna na portalu ninateka.pl. To unikatowe źródło wiedzy o obradach Okrągłego Stołu. Kolekcję tworzą wyselekcjonowane nagrania z archiwów Video Studio Gdańsk i radia RFI. Digitalizacja tych materiałów została sfinansowana ze środków Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Digitalizacja, którego mecenasem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a operatorem - Narodowy Instytut Audiowizualny. Kolekcję oglądać można
>>> tutaj

4 listopada 2014

Ruszyła wirtualna odsłona przygotowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy m.in z Video Studio Gdańsk wystawy pt. "Freedom Express", poświęconej przemianom 1989 roku w Europie. Anglojęzyczny portal przypomina kalendarium wydarzeń lat 1989-1993, sylwetki najważniejszych postaci przełomu, wywiady ze świadkami historii, aktualne analizy wpływu transformacji na współczesną Europę autorstwa historyków, politologów i socjologów z różnych krajów, a nawet teksty o wątkach i motywach Jesieni Narodów w kinie, muzyce czy literaturze. Materiał filmowy, będący częścią wystawy, prezentujący różne drogi do wolności w Środkowej i Wschodniej Europie, zawierający także archiwalne materiały filmowe ze zbiorów Video Studio Gdańsk można obejrzeć >>> tutaj
4 czerwca 2014 roku wrócimy myślami do pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.
Gigantycznie zmiany, jakie dokonały się w Polsce po 25 latach, najlepiej widać porównując z dniem dzisiejszym obrazy siermiężnej rzeczywistości i społecznej mentalności z czasów, które zapoczątkowały transformację. Zachęcamy do zapoznania się z filmami zderzającymi je z współczesnością naszego życia i dzisiejszą świadomością, a także z materiałami, przygotowywanymi przed 4 czerwca 1989 w ramach pierwszej prawdziwej kampanii wyborczej. Na stronie www.oferta.videostudio.com.pl przypominamy także majowe strajki roku 1988 - nie przyniosły one przełomu, ale młodzi robotnicy pokazali, że Solidarność nie złożyła broni, czego dowodem były późniejsze protesty w sierpniu, które zrodziły ideę Okrągłego stołu.
Zapraszamy do współpracy zainteresowanych nadawców telewizyjnych.

4 listopada 2013

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "Solidarność - samorządność - tożsamość"
Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Po projekcji przewidziana jest trójstronna debata pn. "Samorząd - to my!" z udziałem młodzieży, samorządowców, bohaterów filmu i przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, która odbędzie się równolegle w Gdyni, Wejherowie i Gniewinie. Debatę poprowadzą dziennikarze TVP Gdańsk, Radia Gdańsk i Dziennika Bałtyckiego.

Projekt dofinansowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie:

Muzeum Historii Polski

w ramach programu Patriotyzm Jutra:

programu Patriotyzm Jutra

Partner projektu: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Pokaz i debata zorganizowane przez:

      Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

przy wsparciu samorządów:

Miasta Gdyni Miasta Wejherowa Gminy Gniewino


Patroni medialni:

 

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, Al. Zwycięstwa 96/98 / Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255/ Centrum Kultury i Biblioteka w Gniewinie, ul. Sportowa 1 04.11.2013, godz. 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia)

zobacz zdjęcia Gdynia>>>
zobacz zdjęcia Wejherowo>>>
zobacz zdjęcia Gniewino>>>


zobacz debatę Gdynia >>>
zobacz debatę Wejherowo>>>
zobacz debatę Gniewino>>>


21 października 2013

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "Ludzie w cieniu Tablic"
Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku i Video Studio Gdańsk

Spichlerze na Ołowiance, sala konferencyjna
ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk
21.10.2013, godz.12.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia)
Pokaz odbędzie się w ramach konferencji prasowej, poświęconej wystawie "21. Dekalog Solidarności".W związku z organizowaną w nowopowstającej siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności wystawą stałą, w Video Studio Gdańsk realizowane są filmy i prezentacje filmowe, dotyczące najnowszej historii Polski, począwszy od I Zjazdu NSZZ "Solidarność" w roku 1981 aż do czerwcowych wyborów 1989 roku. Archiwalne materiały filmowe Video Studio Gdańsk, ilustrujące wydarzenia lat 80., udostępniane są na wystawę nieodpłatnie, w ramach współpracy z ECS.20 lipca 2013

Pokaz filmu dokumentalnego pt. "Ulpan Akiva"
Reżyseria: Joanna Cichocka-Gula, Joanna Strzemieczna-Rozen
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Al. Mamuszki 2, Sopot
20.07.2013, godzina 19.30
Pokaz filmu odbędzie się w ramach Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską.

>>> więcej o Międzynarodowych Spotkaniach z Kulturą Żydowską

4 lipca 2013

Przedpremierowy pokaz filmu pt. "Hommage a Joanna Bogacka"
Realizacja: Justyna Mazur, Wojciech Ostrowski
Produkcja: Fundacja Art2000, Video Studio Gdańsk

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Al. Mamuszki 2, Sopot
4.07.2013, godzina 19.30

>>> więcej o filmie

>>> zobacz film

11 marca 2013
Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "Solidarni w niesieniu pomocy"
Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Koproducenci:

Video Studio Gdańsk Gdańska Infrastruktura
Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o.    
 
 
Film współfinansowany przez:
 
 
 
Organizatorzy pokazu:
 


Patroni medialni pokazu:Aula Jana Pawła II, Kuria Metropolitalna Gdańska, ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1, Gdańsk Oliwa
11.03.2013, godzina 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia)

zobacz zdjęcia >>>


16 maja 2012

Film edukacyjno-dokumentalny pt. "Wybrzeże Słowińskie jakiego nie znamy" (reżyseria: Grzegorz Karbowski), wyprodukowany przez Video Studio Gdańsk, otrzymał Nagrodę Specjalną Burmistrza Nowogardu na XII Ogólnopolskim i VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM 2012 w Nowogardzie.

23 listopada 2011

Video Studio Gdańsk otrzymało wyróżnienia podczas XVII Gali Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego:
- Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- list gratulacyjny Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji 30-lecia działalności za wkład pracy na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego w regionie pomorskim.

Kapituła Nagród Bursztynowego Mieczyka przyznaje wyróżnienia dla najlepiej działających organizacji pozarządowych w obszarze polityki społecznej i ochrony środowiska, z terenu województwa pomorskiego.

zobacz zdjęcia >>>

21 listopada 2011

Z dniem 20.11.2011 zakończono realizację filmowego projektu edukacyjno-dokumentalnego pt. "Wybrzeże Słowińskie jakiego nie znamy".
Osiągnięte efekty rzeczowe zrealizowanego projektu:
- ok. 10 godzin zdjęciowego materiału filmowego, zarejestrowanego na profesjonalnym nośniku w formacie High Definition
- 20 minut i 17 sekund telewizyjnego filmu edukacyjno-dokumentalnego pt. "Wybrzeże Słowińskie jakiego nie znamy" (realizacja: Grzegorz Karbowski)
- informacja prasowa do prasy lokalnej
- 40 sekund spotu-zwiastuna filmu
- 4 emisje filmu w TVP Gdańsk: premierowa i 3 powtórkowe
- 25 431 widzów łącznej oglądalności czterech emisji filmu - premierowej i 3 powtórkowych na antenie TVP Gdańsk
- zamieszczenie filmu na stronie internetowej www.videostudio.com.pl oraz na portalu www.wrotapomorza.pl

Podsumowanie efektu ekologicznego zrealizowanego projektu:
Zamierzeniem realizatorów projektu było zwrócenie uwagi opinii publicznej na mało znane skarby natury obszaru Słowińskiego Parku Narodowego i potrzebę zwiększenia ochrony tego środowiska oraz włączenie takich działań w zakres pracy lokalnych samorządów i mieszkańców. W zrealizowanym filmie edukacyjno-dokumentalnym pt. "Wybrzeże Słowińskie jakiego nie znamy" przedstawiono nie tylko przyrodnicze osobliwości parku, tj. specyficzna tkanka wydmowa, sąsiadująca z jeziorami, trzcinowiskami, podmokłymi łąkami i torfowiskami, bogactwo gatunków ptasich, zwierząt, wielość gatunków roślin zarówno w obrębie wydm jak i nadmorskiego lasu. Film, skupiając się także na przedstawieniu problemów związanych z ochroną Parku przed szkodliwą działalnością człowieka, wskazuje także na dewastację rozdeptywanych wydm, która może w nienaturalny sposób przyspieszyć ich wędrówkę, zabójczą dla roślinności, stającej na drodze piasku. Wskazano także wyraźnie na bezwzględne respektowania zakazu poruszania się po parku poza szlakami - ma to zapewnić spokój, potrzebny licznym ptakom podczas lęgu i żerowania. Niestety, nie tylko aspekty związane z turystyką bezpośrednią stanowią zagrożenie dla przyrody Parku. Film uwypukla także presję wywieraną przez budujących infrastrukturę letniskową stawianą wzdłuż granicy Parku, miedzy miejscowościami Rowy i Łeba - osuszanie terenu w konsekwencji doprowadzać będzie do obniżania wód gruntowych na łąkach Parku, które spowodować może wysychanie bezcennych torfowisk.
Trzykrotna emisja filmu na antenie TVP Gdańsk oraz stała możliwość obejrzenia filmu na stronach internetowych otwiera możliwość rozpoczęcia ważnego wątku w publicystyce mediów regionu Pomorza Gdańskiego. Poprzez kontakt z filmem odbiorcy - zapoznając się ze szczegółową prezentacją Parku, rzadkich gatunków roślin i zwierząt, artystycznie sfilmowanych plenerów - mogą w znaczny sposób przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę na temat unikatowości Słowińskiego Parku Narodowego i jego znaczenia, nie tylko ze względów czysto przyrodniczych, ale także edukacyjnych i wreszcie ekonomicznych. Autorzy zakładają, że wiedza ta w sposób naturalny przełoży się na podniesienie świadomości ekologicznej - czas bowiem na to, aby odkryć na nowo to miejsce - jako unikatową mozaikę środowisk i gatunków, stanowiących o atrakcyjności polskiego wybrzeża. Odkrycie to musi zaprocentować rozważnymi działaniami w zakresie gospodarki przestrzennej, za którą odpowiedzialne są lokalne samorządy.

Film współfinansowany przez:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Patronat medialny:>>> zobacz film 21 listopada 2011
Reportaże pt. "Wolontariat hospicyjny 50+" i "Pokonać uprzedzenia" (reżyseria: Grzegorz Karbowski), wyprodukowane przez Video Studio Gdańsk, otrzymały wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Społecznych "Uda się" w Nowym Warpnie. Przegląd odbywał się pod patronatem Ministra Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej.


Dock's Docks

15 czerwca 2011
Międzynarodowe jury konkursu Dock's Docs Gdańsk Remix na najciekawszy kolaż dokumentów ze Stoczni Gdańskiej wyłoniło trzech laureatów. Uroczyste wręczenie nagród z projekcją wyróżnionych prac odbędzie się we wrześniu podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Nagrodami są specjalistyczne szkolenia w Ina SUP, francuskiej uczelni należącej do Institut National de l'Audiovisuel (Ina), czyli największego na świecie archiwum radiowo-telewizyjnego.

Organizatorzy konkursu:

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Institut National de l'Audiovisuel (INA)

Partnerzy konkursu:

Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat Dailymotion


Projekt realizowany w ramach Europejskiego Kongresu Kultury
Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011

Strona konkursu:www.dailymotion.com

Wyniki konkursu: www.culturecongress.eu/polski/docs


6 czerwca 2011
Video Studio Gdańsk otrzymało medal księcia Mściwoja II za "wieloletnią wybitną działalność w dziedzinie produkcji filmów i materiałóww multimedialnych promujących Gdańsk i region gdański". Medal wręczony w Dworze Artusa przez Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka i Przewodniczącego Kapituły prof. Jerzego Młynarczyka odebrał prezes Zarządu Video Studio Gdańsk Marek Łochwicki.

zobacz zdjęcia16 kwietnia 2011
Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt."Film o wolnej Polsce" Reżyseria: Ireneusz Engler
Produkcja: Europejskie Centrum Solidarności, Video Studio Gdańsk


Organizatorzy pokazu:Patroni medialni:

Kino Kameralne, ul. Długa 57, Gdańsk
16.04.2011, godzina 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia)

» zobacz zdjęcia

Film dokumentalny pt. "Człowiek ze złotym obiektywem" (reżyseria: Tomasz Radziemski), wyprodukowany przez Video Studio Gdańsk otrzymał wyróżnienie w kategorii: film dokumentalny na festiwalu filmowym REGIOFUN w Katowicach.


» więcej

1 marca 2011
Rusza Dyskusyjny Klub Dokumentu wiDOKi - przegląd filmów dokumentalnych, wyprodukowanych przez Video Studio Gdańsk, wpisujący się w cykl wydarzeń, związanych z XXX-leciem Niezależnych Mediów Elektronicznych.

Organizatorzy :

Gdańskie Stowarzyszenie Skupiające Animatorów Kultury SSAK

więcej o przeglądzie
10 listopada 2010
Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt.
"Młodzi pytają o Sierpień"

Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film jest integralną częścią projektu pt. "Negocjatorzy i Sygnatariusze Porozumień Sierpniowych 1980", zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Patriotyzm Jutra"Współorganizatorzy projektu:Organizatorzy pokazu:Patroni medialni:Sala BHP na terenie Stoczni Gdańskiej (za historyczną Bramą nr 2)
10.11.2010, godzina 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia)

» zobacz zdjęcia24 marca 2010
Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt.
"Człowiek ze złotym obiektywem"

Reżyseria: Tomasz Radziemski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Koproducenci:Film współfinansowany przez Dom Spotkań z Historią - instytucję kultury Miasta Stołecznego Warszawy
Organizatorzy pokazu:Patroni medialni pokazu:Multikino
ul. Bohaterów Monte Cassino 63, Sopot
24 marca 2010, godzina 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia).

» zobacz zdjęcia19 lutego 2010
Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt.
"Człowiek ze złotym obiektywem"

Reżyseria: Tomasz Radziemski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Koproducenci:Film współfinansowany przez Dom Spotkań z Historią - instytucję kultury Miasta Stołecznego Warszawy
Organizator:

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20, Warszawa,
19 lutego 2010, godzina 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia).

» więcej8 grudnia 2009
Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt.
"Grudzień 70 - pamięć poległych, pamięć żywych"
Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film jest integralną częścią projektu pt. "Grudzień 70 - pamięć poległych, pamięć żywych", zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Patriotyzm Jutra"


Współorganizatorzy projektu:Organizatorzy pokazu:Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Generała Józefa Bema 26, Gdynia
8 grudnia 2009, godzina 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia)

» zobacz zdjęcia29 listopada 2009
Film dokumentalny pt. "Ostatki" (reżyseria: Andrzej Fidyk), wyprodukowany przez Video Studio Gdańsk otrzymał Nagrodę Przyszłości Mediów, przyznaną przez Jury festiwalu SZTUKA DOKUMENTU w Warszawie.31 sierpnia 2009
Marek Łochwicki, Waldemar Płocharski, Wojciech Ostrowski oraz - pośmiertnie - Ryszard Grabowski otrzymali odznaczenia państwowe - ordery Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych. Odznaczenia wręczone zostały w Gdańsku podczas uroczystości z okazji 29. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
4 czerwca 2009
Film dokumentalny pt. "Nauczanie początkowe" (reżyseria: Marcin Bortkiewicz), współprodukowany przez Video Studio Gdańsk otrzymał wyróżnienie Jury Konkursu Polskiego 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


13 grudnia 2008
Andrzej Trzos-Rastawiecki otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za film pt. "Ballada o prawdziwym kłamstwie".
Więcej o nagrodzie1 października 2008
Konferencja Mediów Polskich wybrała nowy skład Rady Etyki Mediów.
W REM V kadencji zasiadać będzie także Prezes Zarządu Video Studio Gdańsk Marek Łochwicki.1 sierpnia - 30 września 2008
Wydanie specjalne miesięcznika "Machina", poświęcone 50-leciu rock and rolla w Polsce, z płytą DVD z filmami pt. "Partia, pieniądze, rock and roll" oraz "Czy mnie jeszcze pamiętasz? Czesława Niemena gdański epizod"30 sierpnia 2008
Projekcja trailera filmu dokumentalnego pt. "Jeden drugiego brzemiona noście"
Zamek Królewski w Warszawie, 30 sierpnia 2008, godz. 11.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia).
Projekcja odbędzie się podczas międzynarodowej konferencji pn. "SOLIDARNOŚĆ ŚWIATA. Globalizacja i solidarność a nauczanie Jana Pawła II".
Więcej o konferencji: www.solidarnoscswiata.pl

» więcej zdjęć4 czerwca 2008
Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt.
"Gdańska modlitwa za ojczyznę"
Reżyseria: Anna Maria Mydlarska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film współfinansowany przez:


Samorząd Województwa Pomorskiego


Organizatorzy:


Aula Jana Pawła II, Kuria Metropolitalna Gdańska,
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 1, Gdańsk-Oliwa,
4 czerwca 2007, godzina 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia).


» więcej zdjęć5 maja 2008
Projekcja filmu pt. "Maj '88"
Realizacja: zbiorowa
Produkcja: Video Studio Gdańsk 1988/2008

Projekcja w ramach obchodów 20. rocznicy strajków w maju 1988 roku ("Maj Niezależnych"), organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską, NSZZ "Solidarność" oraz Miasto Gdańsk, przed debatą pt. "POD PRĄD. Sens i nonsens nonkonformizmu 1988-2008", na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Więcej o obchodach: www.ecs.gda.pl4 grudnia 2007

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt.
"Opat Jacek Rybiński"
Reżyseria: Anna Maria i Jacek Mydlarscy
Produkcja: Video Studio Gdańsk


Film współfinansowany przez Miasto GdańskOrganizatorzy:Aula Jana Pawła II , Kuria Metropolitalna Gdańska, ul. Biskupa Edmunda Nowickiego, Gdańsk-Oliwa, 4 grudnia 2007, godzina 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia).28 listopada 2007

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt.
"Ballada o prawdziwym kłamstwie"
Reżyseria: Andrzej Trzos-Rastawiecki
Produkcja: Video Studio Gdańsk» więcej zdjęć


Koproducenci:Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki FilmowejOrganizator:


Kino "Muranów", ul. Andersa 1, w Warszawie, 28 listopada 2007, godzina 19.30 (wstęp za okazaniem zaproszenia).
W dniach 22-23 listopada 2007 odbył się w Gdańsku II MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD FILMÓW PRODUCENTÓW NIEZALEŻNYCH, organizowany przez najstarszego w Polsce niezależnego producenta telewizyjnego - Video Studio Gdańsk. Projekcjom dokumentalnym towarzyszyły spotkania z twórcami filmowymi, otwarte dla szerokiej publiczności.

Tegoroczny "Przegląd..." podzielony został na dwie części - pierwsza pod hasłem "Nie wierzę politykom! - Z gitarą na system". Wybrane przez nas obrazy były okazją do pokazania roli niezależnych, opozycyjnych artystów w czasach walki z systemem komunistycznym w krajach Europy Środkowej. Poznaliśmy ich historie, dziwne losy, ocierające się często o tragedie i wspaniałą, niezwykłą muzykę, którą tworzyli.

Drugiego dnia pokazaliśmy cykl przygotowany przez niezależnego producenta Eureka Media, przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej pod hasłem: "Dwa oblicza imperium: Rosja - Polska. Nowe spojrzenie". Projekt zrealizowany został w ciągu dwóch lat przez młodych filmowców z Polski i Rosji. Rosjanie nakręcili krótkie filmy dokumentalne w Polsce, a Polacy - w Rosji. Powstały dzięki temu dokumenty, opowiadające językiem młodych ludzi o klasycznych stereotypach postrzegania obu społeczeństw, będące nowym spojrzeniem na rzeczywistość, ludzi i miejsca naszych bliskich, a jednocześnie tak różnych krajów. Zrealizowane w tym cyklu filmy są próbą odpowiedzi, na ile kulturowe stereotypy wpływają na odbiór i postrzeganie polskiego i rosyjskiego społeczeństwa.

Niewątpliwą atrakcją "Przeglądu..." były spotkania z twórcami. Pierwszego dnia zapraszamy na spotkanie z reżyserem Jerzym Zalewskim, a drugiego odbyło się spotkanie z Barbarą Białowąs (reżyserką filmu Moskiewska Żona) i Moniką Filipowicz (reżyserką filmu Bajka) oraz koordynatorką cyklu Agnieszką Janowską. Przybyła licznie publiczność zainteresowana była kulisami realizacji filmów dokumentalnych w Rosji, a także współpracą młodych polskich filmowców z ich rosyjskimi kolegami.
Publiczność była zaciekawiona pozaekranowymi losami bohaterów ukazanych w filmach, ich życiem codziennym (w szczególności bohaterki filmu MOSKIEWSKA ŻONA, należącej do rosyjskiej elity finansowej). Obecni podczas dyskusji studenci dziennikarstwa i filmoznawstwa zainteresowani byli zasadami tworzenia dokumentalnego dzieła filmowego - zasadom budowania postaci w filmie dokumentalnym (i ich różnicom w stosunku do filmu fabularnego), kulisom pracy z bohaterem dokumentu na planie filmowym i oczywiście, różnicom pomiędzy szkołami filmowymi - w Moskwie i Łodzi, jeśli chodzi o proces kształcenia i pracy młodych absolwentów obu uczelni.
Spotkanie, poprzedzone wprowadzeniem dotyczącym wzajemnych kontaktów kulturalnych (w szczególności historii kontaktów środowisk filmowych) Polski, Związku Radzieckiego a potem Rosji do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, toczyło się w bardzo otwartej atmosferze, której towarzyszyła żywa dyskusja z publicznością.

"Przegląd..." zakończył pokaz wyjątkowego filmu Andrieja Niekrasowa Bunt - Sprawa Litwinienki, film nad którym prace rozpoczęły się jeszcze przed śmiercią tytułowego bohatera, obnaża politykę Kremla i metody działania FSB (dawnego KGB).

» więcej o festiwalu24 sierpnia 2007

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "Solidarność - czas nadziei"
realizacja: Anna Maria Mydlarska
produkcja: Video Studio Gdańsk

Wstęp za okazaniem zaproszenia


» więcej zdjęć


Organizatorzy:


Patroni medialni:


Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35,
24 sierpnia 2007, godz. 18.0025 czerwca 2007

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "Smak wielkiej góry"
realizacja: Wojciech Ostrowski
produkcja: Video Studio Gdańsk


» więcej zdjęć


Organizatorzy:

    

Patroni medialni:

         

Patronat honorowy: JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa Aula Główna Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, 25 czerwca 2007, godzina 18.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia)12 czerwca - 7 sierpnia 2007

MUZYCZNY KLUB FILMOWY - projekcje filmów produkcji Video Studio Gdańsk
Krzywy Domek, ul.Haffnera 6, Sopot
12 czerwca - 7 sierpnia 2007
Projekcje poprowadzi Wiceprezydent Miasta Sopotu Wojciech Fułek, gośćmi pokazów będą twórcy i współautorzy filmów.

PROGRAM:

12 czerwca - "...i nie żałuj tego"
scenariusz i realizacja: Wojciech Fułek, Paweł Chmielewski
czas: 52 minuty

Wkraczając w świat rock'n' rolla nie był nastolatkiem. Miał wtedy 35 lat i nie należał do pokolenia rebeliantów. Był oficerem marynarki, dziennikarzem, publicystą. Ale resztę życia poświęcił młodzieży i jej muzycznym zainteresowaniom. Film biograficzny "...i nie żałuj tego" ukazuje oryginalną sylwetkę, życie i dokonania "ojca chrzestnego" polskiego rock'n'rolla, Franciszka Walickiego (Jacka Grania), twórcy pierwszych zespołów mocnego uderzenia, autora popularnych przebojów (śpiewanych m.in. przez Niemena, Rusowicz, Kordę, Breakout, SBB), animatora pierwszych polskich dyskotek, inicjatora słynnych spotkań Dinozaurów Rocka w Operze Leśnej w Sopocie. Nie jest to jednak historia polskiego rock'n'rolla, ta opowieść dotyczy czegoś innego...

19 czerwca, godz. 19.00 - "Partia, pieniądze, rock'n'roll"
- odc. pt. "Ciuciubabka"

scenariusz i realizacja: Wojciech Fułek, Paweł Chmielewski
czas: 46 minut

Historia polskiego rock'n'rolla, podzielona na dekady lat 60., 70., 80. geneza jego narodzin na tle ogólnej sytuacji geo-politycznej, wzajemne relacje między rockiem i polityką, meandry manipulacji socjologiczno-politycznej. Obraz ówczesnej kontrkultury, bogaty archiwalny materiał filmowy i muzyczny, kilkudziesięciu rozmówców spod znaku rock and rolla, reżimu, opozycji antykomunistycznej, decydentów ówczesnych mediów...

26 czerwca, godz. 19.00 - "Partia, pieniądze, rock'n'roll"
- odc. pt. "Królowie życia"

scenariusz i realizacja: Wojciech Fułek, Paweł Chmielewski
czas: 48 minut

Historia polskiego rock'n'rolla, podzielona na dekady lat 60., 70., 80. geneza jego narodzin na tle ogólnej sytuacji geo-politycznej, wzajemne relacje między rockiem i polityką, meandry manipulacji socjologiczno-politycznej. Obraz ówczesnej kontrkultury, bogaty archiwalny materiał filmowy i muzyczny, kilkudziesięciu rozmówców spod znaku rock and rolla, reżimu, opozycji antykomunistycznej, decydentów ówczesnych mediów...

03 lipca, godz. 19.00 - "Partia, pieniądze, rock'n'roll"
- odc. pt. "Nie wierzę politykom"

scenariusz i realizacja: Wojciech Fułek, Paweł Chmielewski
czas: 50 minut

Historia polskiego rock'n'rolla, podzielona na dekady lat 60., 70., 80. geneza jego narodzin na tle ogólnej sytuacji geo-politycznej, wzajemne relacje między rockiem i polityką, meandry manipulacji socjologiczno-politycznej. Obraz ówczesnej kontrkultury, bogaty archiwalny materiał filmowy i muzyczny, kilkudziesięciu rozmówców spod znaku rock and rolla, reżimu, opozycji antykomunistycznej, decydentów ówczesnych mediów...

10 lipca, godz. 19.00 - Galeria Marka Karewicza
odcinki pt.:
"Komeda"
"Miles Davies"
"Klenczon i Wargin"
"Stawka większa niż jazz" (Duduś Matuszkiewicz)
"Satysfakcja" (Rolling Stones)
scenariusz i realizacja: Wojciech Fułek, Paweł Chmielewski
Czas: około 50 minut

10-odcinkowy program, którego gospodarzem jest znany fotografik Marek Karewicz. W zaaranżowanej przestrzeni atelier fotograficznego spotyka się z bohaterami swoich fotografii, opowiadając o okolicznościach, w jakich powstawało zdjęcie...z tych rozmów wyłania się obraz epoki ale także porterty artystów, z którymi los zetknął Karewicza... Marek Karewicz.

17 lipca, godz. 19.00 - Galeria Marka Karewicza
odcinki pt.:

"Perfect"
"Mrowisko" (zespół Klan)
"Kiedy byłem małym chłopcem" (Tadeusz Nalepa)
"Ella Fitzgerald"
"Czerwone skarpetki" (Leopold Tyrmand)
scenariusz i realizacja: Wojciech Fułek, Paweł Chmielewski
Czas: około 50 minut

24 lipca, godz. 19.00 - "Czy mnie jeszcze pamiętasz? Czesława Niemena gdański epizod"
scenariusz i realizacja: Wojciech Fułek, Dariusz Szreter, Tomasz Radziemski
Czas: 27 minut

Film przypomina czas, w którym Niemen kształtował się jako artysta, ale także upowszechnia fakt, iż to właśnie na Wybrzeżu Gdańskim polska muzyka rock'n'rollowa miała tak naprawdę swój początek. Film ukazuje ponadto i przypomina - poza prezentacją głównego bohatera - wybitnych twórców muzycznych, teatralnych, dziennikarzy i ludzi kultury, którzy współpracowali z Niemenem w tamtych czasach. Siłą rzeczy w filmie znalazła się także prezentacja najsłynniejszych nagrań muzycznych Niemena z tamtego okresu fotografii i materiałów filmowych dokumentujących epokę i jej niezwykłe zjawiska artystyczne takie jak sopocki "Non-stop" czy gdański klub "Żak", dzięki którym rozwinęło się wiele talentów muzycznych.

31 lipca, godz. 19.00 - "Sopockie lata"
scenariusz i realizacja : Anna Maria i Jacek Mydlarscy
Czas: 27 minut

Film przypomina Teatr Rąk i Przedmiotów "Co To", jeden z najciekawszych teatrów studenckich, założony w Sopocie w latach 50 przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. W archiwalnych kadrach m.in. z filmu J. Morgensterna "Do widzenia, do jutra" ożywają wybitne artystyczne dokonania skromnego teatrzyku. Włodzimierz Łajming, dziś profesor gdańskiej ASP w swoim malarstwie i życiu czerpie z przemyśleń i dokonań z tamtych lat. Film relacjonuje spotkanie grupy przyjaciół, którzy w dalszej swojej karierze nigdy nie stracili się z oczu, nie zgubili swojej przyjaźni. Do czasu wspomnień i powrotów do miejsc już dziś legendarnych (sopocki SPATiF) dołączają piękne zdjęcia i urokliwa muzyka Marka Kuczyńskiego, nawiązująca do klimatu tamtych sopockich lat.

7 sierpnia, godz. 19.00 - "Mag z Sopotu "
scenariusz i realizacja: Jerzy Afanasjew jr, Krzysztof Miklaszewski
Czas: 54 minuty

Jerzy Afanasjew - legenda "Bim-Bom-u", twórca "Cyrku Rodziny Afanasjew", pisarz, reżyser teatralny i telewizyjny, jedna z najbarwniejszych postaci życia artystycznego na Wybrzeżu. Bogate materiały archiwalne wzbogacone o rozmowy z najbliższą rodziną i przyjaciółmi, złożyły się na filmowy portret-zapis artystycznych fascynacji i życiowych zmagań Maga z Sopotu, zrealizowany w rok po jego śmierci.
Projekcje poprowadzi Wiceprezydent Miasta Sopotu Wojciech Fułek, gośćmi pokazów będą twórcy i współautorzy filmów.

Organizatorzy:
Urząd Miasta Sopotu
Wstęp wolny5 czerwca 2007

Video Studio Gdańsk ufundowało nagrodę finansową w wysokości 5 000,00 zł dla laureata Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry" w kategorii "montaż"


1-10 czerwca 2007

Wiceprezes zarządu Video Studio Gdańsk Joanna Pacana wzięła udział w 23 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FESTROIA w Setubal (Portugalia) w dniach 1-10 czerwca 2007, jako członek Jury Ekumenicznego


» więcej zdjęć


"Podróże Olgi T."
Reżyseria: Ewa Pytka
Produkcja: Video Studio Gdańsk 1995
Emisja premierowa: 8 grudnia 2019, godz. 19.40, TVP Historia


"Nasze małe muzeum"
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Wojciech Ostrowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Emisja premierowa: 11 listopada 2019, godz. 19.20, Twoja Telewizja Morska

"Życie solidarnością pisane"
Reżyseria: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Emisja: 8 grudnia 2018, godz. 18.50, TVP Historia

"Przywrócić polską banderę"
Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Emisja: 10 października 2018, godz. 15.35, TVP3

"Ballada o strajku"
Realizacja: Piotr Bikont, Leszek Dziumowicz
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Emisja: 1 maja 2018, godz. 10.20, TVP3 Gdańsk

"Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem"
Scenariusz i reżyseria: Mieczysław B. Vogt
Produkcja: Video Studio Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, TVP SA
Emisja: 17 stycznia 2018, godz. 22.00, TVP1
            29 stycznia 2018, godz. 23.00, TVP Polonia
            30 stycznia 2018, godz. 14.20, TVP Polonia

"Założę czerwone spodnie"
Scenariusz i reżyseria: Elżbieta Jachlewska, Elżbieta Rutkowska
Produkcja: Stowarzyszenie Waga i Video Studio Gdańsk
Emisja premierowa: 26 grudnia 2016, godz. 12.00, POLSAT News 2
Emisje powtórkowe: 30 grudnia 2016, godz. 00.00, 6 stycznia 2017, godz. 17.00, POLSAT News 2

"O kinie: Bokiniec"
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Mańkowski i Bożena Olechnowicz
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Emisja: 1 listopada 2016, godz. 20.00, TVP Gdańsk

"Ludzie w cieniu Tablic"
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski, Wojciech Ostrowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk i Narodowe Muzeum Morskie
Emisja premierowa: 31 sierpnia 2016, godz. 22.50, TVP1

"O kinie: Bokiniec"
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Mańkowski, Bożena Olechnowicz
Współpraca: Henryk Tronowicz
Emisja premierowa: 28 grudnia 2015, godz. 12.40, TVP1


"Kobieta bez przestrzeni"
Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Emisje premierowe: 19 grudnia 2015 o godz. 12.00, POLSAT News 2

Po emisji filmu rozmowa w programie "Fajka Pokoju".

"Kobieta bez przestrzeni"
Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Emisje premierowe: 28 listopada 2015 o godz. 09.20 i 21.20, Pomorska TV
Emisje powtórkowe: 29 listopada 2015 o godz. 15.20, Pomorska TV
                                30 listopada 2015 o godz. 09:20 i 15.20, Pomorska TV

Pomorska TV dostępna jest na kanale 350 telewizji kablowej UPC i na www.pomorska.tv

"Kobieta bez przestrzeni"
Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Emisja premierowa: 20 listopada 2015, godz. 20:00, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 22 listopada 2015, godz. 19:45, TVP Gdańsk


"Zmierzch rzemiosł ?..."

Realizacja: Wojciech Ostrowski, Katarzyna Żelazek
Pomorska TV:
Emisja premierowa: 20.12.2014, godz. 09.20, 15.20, 21.20
Emisja powtórkowa: 21.12.2014, godz. 09:20, 15.20, 21.20
                                 22.12.2014, godz. 09:20, 15.20

TVP Gdańsk:
Emisja premierowa: 25.12.2014, godz. 10.30
Emisja powtórkowa: 28.12.2014, godz. 19.00


"Film o wolnej Polsce"
Reżyseria: Ireneusz Engler
Emisja:  01.06.2014, godz.23.40, TVP 1


"Rzemieślnikiem trzeba się urodzić..."
Realizacja: Wojciech Ostrowski, Katarzyna Żelazek
Emisja premierowa:  21.12.2013, godz. 20.00, TVP Gdańsk


"Solidarność-samorządność-tożsamość"
Reżyseria: Ewa Górska
Emisja premierowa:  04 grudnia 2013, godz. 20:00, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 20 grudnia 2013, godz. 20:00, TVP Gdańsk


"Pokaż język czyli debata o stanie polszczyzny na Pomorzu"
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Odcinek 1 - emisja premierowa: 26.10.2013, godz. 18.10,
                                 powtórka: 28.10.2013, godz.17.30
                                         
oraz 29.10.2013, godz. 15.30, TVP Gdańsk
Odcinek 2 - emisja premierowa: 02.11.2013, godz. 18.10,
                                 powtórka: 04.11.2013, godz.17.30
                                         
oraz 05.11.2013, godz. 15.30, TVP Gdańsk
Odcinek 3 - emisja premierowa: 09.11.2013, godz. 18.10,
                                 powtórka: 11.11.2013, godz.17.30
                                         
oraz 12.11.2013, godz. 15.30, TVP Gdańsk
Radio Gdańsk:
Odcinek 1 - emisja premierowa: 31.10.2013, godz. 22.00
Odcinek 2 - emisja premierowa: 07.11.2013, godz. 22.00
Odcinek 3 - emisja premierowa: 14.11.2013, godz. 22.00


zobacz odcinek 1 >>>
zobacz odcinek 2 >>>
zobacz odcinek 3 >>>
"Solidarni w niesieniu pomocy"
Reżyseria: Ewa Górska
Emisja premierowa: 24 sierpnia 2013, godz. 19:00, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 31 sierpnia 2013, godz. 17.20, TVP Gdańsk


5 marca 2013
Program muzyczny pt. "Mój sen: Shalom, Polsko!" jest już dostępny w zakładce NINATEKA na portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
NINATEKA to internetowa biblioteka treści audio i audiowizualnych dotyczących kultury. Znajdują się w niej filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne.

>>> Zobacz film

"Czy mnie jeszcze pamiętasz? Czesława Niemena gdański epizod"
Reżyseria: Tomasz Radziemski
Emisja: 18 maja 2013, godz. 01:30, 7:30, 13:30, 19:30, Pomorska TV
            19 maja 2013, godz. 01:30, 7:30, 13:30, 19:30, Pomorska TV
            20 maja 2013, godz. 01:30, 7:30, 13:30, Pomorska TV
Pomorska TV dostępna jest na kanale 350 telewizji kablowej UPC i na www.pomorska.tv


"Zatoka Pucka i my", "Żurawie Szlaki", "Wybrzeże Słowińskie"
Realizacja: Grzegorz Karbowski
Emisje w bloku: 14 kwietnia 2013,
                                           godz. 01.25, 07.25, 13.25, 19.25 Pomorska TV

                        15 kwietnia 2013,
                                           godz. 01.25, 07.25, 13.25, 19.25 Pomorska TV

Pomorska TV dostępna jest na kanale 350 telewizji kablowej UPC i na www.pomorska.tv


"Gaz, ropa, żwir i nie tylko"
Realizacja: Grzegorz Karbowski
Emisja premierowa:  19 stycznia 2013, godz. 11.00, Pomorska TV
Emisja powtórkowa: 19 stycznia 2013, godz. 17.00, 23.00, Pomorska TV
                              20 stycznia 2013, godz. 11.00, 17.00, 23.00, Pomorska TV
Pomorska TV dostępna jest na kanale 350 telewizji kablowej UPC i na www.pomorska.tv
Emisja premierowa:  12 lutego 2013, godz. 19.15, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa:  16 lutego 2013, godz. 18.00, TVP Gdańsk


"Mój sen: Shalom, Polsko!"
Realizacja: Waldemar Płocharski, Marek Wojciechowski
Emisja premierowa:  26 stycznia 2013, godz. 14.40, TVP Kultura
Emisja powtórkowa:  27 stycznia 2013, godz. 19.00, TVP Gdańsk


"Żurawie szlaki"
Realizacja: Grzegorz Karbowski
Emisja premierowa:  01 grudnia 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 04 grudnia 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
                                 18 grudnia 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
                                 25 grudnia 2012, godz. 09.30, TVP Gdańsk


"Mój sen: Shalom, Polsko!"
Realizacja: Waldemar Płocharski, Marek Wojciechowski
Emisja premierowa:  25 listopada 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk


"Pokaż język czyli debata o stanie polszczyzny na Pomorzu" - odcinek IV
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa:  10 listopada 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 11 listopada 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk
                                 29 listopada 2012, godz. 22.05, Radio Gdańsk


"Pokaż język czyli debata o stanie polszczyzny na Pomorzu" - odcinek III
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa:  03 listopada 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 04 listopada 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk
                                 22 listopada 2012, godz. 22.05, Radio Gdańsk


"Pokaż język czyli debata o stanie polszczyzny na Pomorzu" - odcinek II
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa:  27 października 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 28 października 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk
                                 15 listopada 2012, godz. 22.05, Radio Gdańsk


"Pokaż język czyli debata o stanie polszczyzny na Pomorzu" - odcinek I
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa:  20 października 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 21 października 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk
                                 08 listopada 2012, godz. 22.05, Radio Gdańsk


"Konfesjonał" - "Gdzie szukać rodziców chrzestnych?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 29.06.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 30.06.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"60 lat Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej"
Realizacja: Waldemar Płocharski, Grzegorz Karbowski
Emisja premierowa: 03.07.2012, godzina 18.00, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Co to jest testament życia?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 15.06.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 16.06.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Czy Kościół utrudnia zawieranie małżeństw?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 25.05.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 26.05.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Churching - co to takiego?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 23.03.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 24.03.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Co to znaczy 'cesarzowi co cesarskie'?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 13.04.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 14.04.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Gdy nastolatek odmawia udziału w lekcji religii."
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 27.04.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 28.04.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Jak wychować dziecko w wierze, gdy tata jest ateistą?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 09.03.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 10.03.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Czy mam się bać nowych czasów?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 24.02.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 25.02,2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Jak działa diabeł?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 10.02.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 11.02,2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Jak mądrze pomagać?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 27.01.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 28.01.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Konfesjonał" - "Czy można być katolikiem, nie chodząc do kościoła?"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja premierowa: 13.01.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 14.01.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk


"Partia, pieniądze. rock'n'roll" - część I ("Ciuciubabka")
Scenariusz: Paweł Chmielewski, Wojciech Fułek
Reżyseria: Paweł Chmielewski
Emisja: 06.01.2012, godzina 22.00, Kino Polska Muzyka  


"Partia, pieniądze. rock'n'roll" - część II ("Królowie życia")
Scenariusz: Paweł Chmielewski, Wojciech Fułek
Reżyseria: Paweł Chmielewski
Emisja: 13.01.2012, godzina 22.00, Kino Polska Muzyka  


"Partia, pieniądze. rock'n'roll" - część III ("Nie wierzę politykom")
Scenariusz: Paweł Chmielewski, Wojciech Fułek
Reżyseria: Paweł Chmielewski
Emisja: 20.01.2012, godzina 22.00, Kino Polska Muzyka  


"Pamiętny pierwszy zjazd - Wolne media na start"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja: Grzegorz Karbowski
Emisja: 13.12.2011, godzina 15.20, TVP1

"Sam na sam z Trusem" - program z udziałem prezesa Zarządu Video Studio Gdańsk - Marka Łochwickiego
Emisja premierowa: 19.11.2011, godzina 18.00, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 20.11.2011, godzina 08.15, TVP Gdańsk
Zobacz program >>>>

"Wybrzeże Słowińskie jakiego nie znamy"
Realizacja: Grzegorz Karbowski
Emisja premierowa: 22.10.2011, godzina 18.10, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 25.10.2011, godzina 19.05 i 28.10.2011, godzina 17.15, TVP Gdańsk


"Nauczanie początkowe"
Reżyseria: Marcin Bortkiewicz
Emisja: 5 czerwca, godz. 9.40, TVP 2


"Człowiek ze złotym obiektywem"
Reżyseria: Tomasz Radziemski
Emisja premierowa: 20.02.2011, godzina 19.05,
Emisja powtórkowa: 02.03.2011, godzina 17.10, TVP Gdańsk


"Galeria Marka Karewicza"
Reżyseria: Paweł Chmielewski
Emisja: każdy piątek od 25.02.2011 do 29.04.2011, godzina 17.45, TVP Gdańsk


"Grudzień '70 - pamięć poległych, pamięć żywych"
Realizacja: Ewa Górska
Emisja: 16.12.2010, godzina 17.15 i 17.12.2010, godzina 19.20, TVP Gdańsk"Zatoka Pucka i my"
Realizacja: Grzegorz Karbowski
Emisja: 25.11.2010, godzina 17.15, powtórka: 06.12.2010, godzina 18.00, TVP Gdańsk
Emisja: 29.11.2010, godzina 18.15, CSBTv"Dom z widokiem na Niebo"
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Emisja: co drugi czwartek miesiąca począwszy od dnia 14.10.2010, godzina 17.45,
powtórka: co drugi piątek miesiąca począwszy od dnia 15.10.2010, godzina 19.20, TVP Gdańsk"Młodzi pytają o Sierpień"
Realizacja: Ewa Górska
Emisja: 24.11.2010, godzina 17.15, TVP Gdańsk, powtórka: 28.11.2010, godzina 19.05, TVP Gdańsk"Człowiek ze złotym obiektywem"
Reżyseria: Tomasz Radziemski
Emisja: 15.08.2010, godzina 00.30, TVP2"Konfesjonał"
Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Emisja: niedziela, godzina 8.45, powtórka: wtorek, godzina 18.50, TVP Gdańsk"Grudzień'70 - pamięć poległych, pamięć żywych"
Scenariusz i realizacja: Ewa Górska
Emisja: 13 grudnia 2009, godz. 18.00, powtórka: 16 grudnia 2009, godz. 19.00, TVP Gdańsk"Kalkulator pomorski"
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Emisja:
część I - 14.11.2009, godz. 18.10, powtórka: 16.11.2009, godz. 19.00, TVP Gdańsk
część II - 28.11.2009, godz. 18.10, powtórka: 30.11.2009,godz. 19.00, TVP GdańskFilm realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna."Ja jestem"
Scenariusz i prowadzenie: Adam Hlebowicz
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: niedziela, godzina 8.45, powtórka: środa , godzina 18.45, TVP Gdańsk

18-19 czerwca 2009
"Grenlandia za plecami Marka Kamińskiego"
Realizacja: Wojtek Ostrowski
Emisja: 18.06.2009, godz. 22.25, TV POLONIA
18.06.2009, godz. 04.10, TV POLONIA
19.06.2009, godz. 14.20, TV POLONIA

11-12 czerwca 2009
"Solidarność - czas spotkania"
Realizacja : Anna Maria Mydlarska
Emisja: 11.06.2009, godz. 22.25, TV POLONIA
11.06.2009, godz. 04.10, TV POLONIA
12.06.2009, godz. 14.20, TV POLONIA

4-5 czerwca 2009
"Solidarność - czas zmiany"
Realizacja : Anna Maria Mydlarska
Emisja: 04.06.2009, godz. 22.25, TV POLONIA
04.06.2009, godz. 04.10, TV POLONIA
05.06.2009, godz. 14.20, TV POLONIA

4 czerwca 2009
"Pamiętny rok 1989"
Reżyseria: Ireneusz Engler
Emisja: 04.06.2009, godz. 11.08,
powtórka: 04.06.2009, godz. 23.45, KINO POLSKA

"Nie śpij, bo cię przegłosują"
Realizacja: Ryszard Grabowski, Marian Terlecki
Emisja: 04.06.2009, godz. 09.47, KINO POLSKA

"Wybory '89"
Realizacja: Ryszard Grabowski, Marian Terlecki
Emisja: 04.06.2009, godz. 09.57, KINO POLSKA"Okrągły stół. Droga, czas, kontrowersje"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Reżyseria: Krzysztof Kalukin

Emisja w TVP2:
odcinek 1 - 16.03.2009, godz. 22.42
odcinek 2 - 18.03.2009, godz. 22.37
odcinek 3 - 23.03.2009, godz. 22.38
odcinek 4 - 25.03.2009, godz. 22.28
odcinek 5 - 30.03.2009, godz. 22.38
odcinek 6 - 01.04.2009, godz. 22.4012 lutego 2009
"Czy mnie jeszcze pamiętasz? Czesława Niemena gdański epizod"
Scenariusz: Wojciech Fułek, Dariusz Szreter
Reżyseria: Tomasz Radziemski
Emisja: 12.02.2009, godz. 22.35, powtórka: 13.02.2009, godz. 14.35, TV POLONIA1 lutego 2009
"Opowieści Okrągłego stołu"
Realizacja : Piotr Bikont, Leszek Dziumowicz
Emisja: 01.02.2009, godz. 12.20 i 21.00, TVN 2414 października 2008
"Jeden drugiego brzemiona noście"
Scenariusz i reżyseria: Mieczysław B. Vogt
Emisja: 14.10.2008, godzina 23.00, TVP116 września 2008
"Ostatki"
Reżyseria: Andrzej Fidyk
Emisja: 16.09.2008, godz. 21.57, Kino Polska31 sierpnia 2008
"Gdańska modlitwa za ojczyznę"
Reżyseria: Anna Maria Mydlarska, Waldemar Płocharski
Emisja: 31.08.2008, godz. 17.15, religia.tv"Ecce homo"
Scenariusz i prowadzenie: Adam Hlebowicz
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: niedziela, godzina 8.45, powtórka: niedziela , godzina 17.00, TVP Gdańsk

Ecce Homo28 czerwca 2008
"Czy mnie jeszcze pamiętasz? Czesława Niemena gdański epizod"
Scenariusz: Wojciech Fułek, Dariusz Szreter
Reżyseria: Tomasz Radziemski
Emisja: 28.06.2008, godz. 23.50 oraz 29.06.2008, godz. 14.44, Kino Polska22 czerwca 2008
"Hospicjum" - odc. 6
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk
współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku
Emisja: 22.06.2008, godz. 8.15, powtórka: 25.05.2008, godz. 17.00, TVP Gdańsk15 czerwca 2008
"Gdańska modlitwa za ojczyznę"
Reżyseria: Anna Maria Mydlarska, Waldemar Płocharski
Emisja: 15.06.2008, godz. 19.20 , TVP Gdańsk25 maja 2008

"Hospicjum" - odc. 5
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk
współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku
Emisja: 25.05.2008, godz. 8.15, powtórka: 28.05.2008, godz. 17.00, TVP Gdańsk"Dni maja, dni sierpnia '88"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Reżyseria: Krzysztof Kalukin
Emisja w TVP2:
  odcinek 1 - 12.05.2008, godz. 17.50
  odcinek 2 - 13.05.2008, godz. 17.50
  odcinek 3 - 14.05.2008, godz. 17.50
  odcinek 4 - 15.05.2008, godz. 17.50
  odcinek 5 - 16.05.2008, godz. 17.50
  odcinek 6 - 19.05.2008, godz. 17.50
  odcinek 7 - 20.05.2008, godz. 17.50
  odcinek 8 - 21.05,2008, godz. 17.5027 kwietnia 2008

"Hospicjum" - odc. 4
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku
Emisja: 27.04.2008, godz. 8.15, powtórka: 28.04.2008, godz. 7.45, TVP Gdańsk28 marca 2008

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Wywracanie Okrągłego Stołu"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 28.03.2008, godzina 20.00, TVP Historia23 marca 2008

"Hospicjum" - odc. 3
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku
Emisja: 23.03.2008, godz. 8.15, powtórka: 24.03.2008, godz. 7.45, TVP Gdańsk14 marca 2008

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Droga do Okrągłego Stołu"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 14.03.2008, godzina 20.00, TVP Historia24 lutego 2008

"Hospicjum" - odc. 2
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku
Emisja: 24.02.2008, godz. 8.15, TVP Gdańsk15 lutego 2008

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Wolne media"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 15.02.2008, godzina 20.00, TVP Historia13 lutego 2008

"Smak wielkiej góry"
Reżyseria: Wojciech Ostrowski
Emisja: 13.02.2008, godzina 00.15, TVP21 lutego 2008

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Opór kultury"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 01.02.2008, godzina 20.00, TVP Historia27 stycznia 2008

"Hospicjum" - odc. 1
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku
Emisja: 27.01.2008, godz. 8.15, TVP Gdańsk18 stycznia 2008

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Okaleczone dzieciństwo"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 18.01.2008, godzina 20.00, TVP Historia


» więcej zdjęć4 stycznia 2008

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Konspira"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 04.01.2008, godzina 20.00, TVP Historia21 grudnia 2007

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Opór i represje stanu wojennego"
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 21.12.2007, godzina 22.55, TVP 218 grudnia 2007

"Opat Jacek Rybiński"
Scenariusz i reżyseria: Anna Maria i Jacek Mydlarscy
Emisja: 18.12.3007, godzina 18.45, TVP Gdańsk15 grudnia 2007

"Praca w mieście szczęśliwym"
Realizacja: Grzegorz Karbowski
Emisja: 15.12.2007, godzina 18.00, TVP Gdańsk, powtórka: 22.12.2007, godzina 08.0013 grudnia 2007

"Ballada o prawdziwym kłamstwie"
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Trzos-Rastawiecki
Emisja: 13.12.2007, godzina 22.55, TVP 27 grudnia 2007

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Czy musiało dojść do stanu wojennego?"
Scenariusz: Marian Terlecki, Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 07.12.2007, godzina 20.00, TVP Historia23 listopada 2007

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Wolny Zjazd"
Scenariusz: Marian Terlecki, Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 23.11.2007, godzina 20.00, TVP Historia9 listopada 2007

"Taśmy-świadkowie-historia" - "Legenda Solidarności"
Scenariusz: Marian Terlecki, Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja TV: Waldemar Płocharski
Emisja: 9.11.2007, godzina 20.00, TVP Historia
17 czerwca 2007

"Powroty Andrzeja Kołodzieja"
Scenariusz i realizacja: Anna Maria Mydlarska
Emisja: 17.06.2007, godzina 17.50, TVP2

"Nasze małe muzeum" - film, przedstawiający odczytywanie historii Pomorza od 1918 r. z pamiątek i opowieści zbieranych przez lokalnych muzealników-amatorów w różnych miejscach naszego regionu. Działania te są emanacją pasji i dowodem rosnącego zainteresowania mieszkańców Pomorza dziejami ich małych ojczyzn. Niektóre z tych działań wręcz zapoczątkowały proces odkrywania historii. Osią konstrukcji filmu będzie kalendarium historycznych wydarzeń, wypełnieniem zaś prezentacja najciekawszych pamiątek i dokumentów wraz z opowieściami na ich temat. Przy okazji prezentacji różnych militariów widz dowie się o czynie zbrojnym mieszkańców Pomorza w obu wojnach światowych. Eksponaty, które kiedyś były sprzętem domowego użytku zilustrują dzień codzienny. Realizatorzy pokażą m.in. Skarszewskie Centrum Ekspozycji Historycznych, Żuławski Park Historyczny czy Regionalną Grupę Popularyzacji Mikrohistorii ze Starogardu Gdańskiego.

Emisja filmu i publikacja w internecie przewidziana jest jesienią 2019 roku.


Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Projekt realizowany jest ze środków Województwa Pomorskiego i Video Studio Gdańsk:

                                              
            


zobacz zwiastun >>>

zobacz film >>>"Gdańsk 1939" - edukacyjny film dokumentalny, ukazujący wydarzenia 1939 r. w Gdańsku jako historię zewnętrznej, planowej interwencji. W okresie największej świetności Gdańska ugruntował się jego kosmopolityczny charakter. Nazistowska histeria, do której doszło w 1939 r. nie wynikała więc z tutejszych historycznych zaszłości, ale była częścią niemieckiego planu rozmontowania układu wersalskiego. Film będzie jednolitą opowieścią o narastającej dramaturgii z kulminacją w postaci wybuchu wojny i niemieckich zbrodni, popełnionych jesienią 1939 r.

Film realizowany jest w ramach działań, upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.


Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk


"1939.Pamięć i przesłanie" - spot filmowy, opowiadający historię "zwyczajnych" bohaterów II wojny światowej - weteranów, zderzoną z historią szczęśliwych brakiem doświadczenia wojennego współczesnych postaci, dla których pamięć wojny niesie w swym przesłaniu obowiązek nauki, pracy i zaangażowania wobec kraju swych antenatów i własnego.

Film realizowany jest w ramach działań, upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.


Scenariusz i reżyseria: Mariusz Sławiński
Produkcja: Video Studio Gdańsk


"EKF Ekspres - 8 kongresów w 8 minut" - film promocyjny, przedstawiający historię Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, jego osiągnięcia i kluczowe postaci.

Film realizowany na zlecenie Instytutu badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku.


Scenariusz i reżyseria: Marek Kański
Produkcja: Video Studio Gdańsk


"1989. U źródeł sukcesu" - film dokumentalny, przypominający historię początków transformacji gospodarczej w Polsce, ścieranie się wielu gospodarczych koncepcji i najważniejsze postaci, które wypracowywały te koncepcje. Jak po 30.latach widzą tamten czas : prof. Ryszard Bugaj, prof. David Lipton, prof. Jeffrey Sachs czy Janusz Lewandowski i Jacek Merkel. Przewodnikiem widza po meandrach pomysłów na uzdrowienie polskiej gospodarki z czasów przełomu będzie b.premier Jan Krzysztof Bielecki.

Film realizowany jest na zlecenie Fundacji Centrum Myśli Strategicznych w Sopocie.


Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk


"Przywrócić Polsce banderę" - film, poświęcony polskim marynarzom i polskim załogom jednostek morskich w kontekście żeglugi światowej i transportu morskiego, popularyzujący wiedzę o życiu i pracy na morzu.


Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film finansowany przez:
"Wiosna nasza" - film dokumentalny, przypominający protesty i strajki na Wybrzeżu w roku 1988, ukazane przez pryzmat ludzkich emocji, wywołanych sytuacją życiową, problemami ekonomicznymi, przebiegiem strajku itp. W filmie wystąpią pierwsi bohaterowie tych wydarzeń - nowe pokolenie demokratycznej opozycji, drugi plan tworzyć będzie aktywność członków starszego pokolenia "Solidarności". Ogólnopolski wymiar protestów w Gdańsku nie został dotąd zdyskontowany w sposób, na który w pełni zasługuje - jest on bowiem obok Sierpnia 1980 kamieniem milowym polskiej drogi do demokracji. W filmie wykorzystane zostaną unikalne archiwalne materiały filmowe, zarejestrowane przez Video Studio Gdańsk w maju i sierpniu 1988.


Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film finansowany przez:

Video Studio Gdańsk    Miasto Gdańsk     "25 lat działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku" - film promocyjny, podsumowujący działalność Funduszu w postaci inwestycji współfinansowanych ze środków POIiŚ 2007-2013 oraz ze środków Funduszu, zrealizowanych na terenie województwa pomorskiego.


Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film finansowany przez:
"Szymon Pawlicki" - film dokumentalny, ukazujący barwne życie znanego opozycjonisty, aktora, animatora kultury i działacza społecznego, wiernego swoim dwóm małym ojczyznom - Wybrzeżu i Ziemi Wielkopolskiej.


Scenariusz i reżyseria: Andrzej Moś
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film finansowany przez:

Miasto Konin     Powiat Koniński      Miasto i Gmina Ślesin    
ZASP   SOLAR      Konińska Fundacja Kultury     
Video Studio Gdańsk               


zobacz zdjęcia >>>


zobacz trailer filmu >>>

"Ołtarz żywy" - projekt filmowy promujący ludową twórczość rzeźbiarzy kaszubskich. Poprzez przybliżenie dorobku dwóch regionalnych artystów autorzy ukazują różnorodność ich prac, swoistą innowacyjność, stałe poszukiwania nowych inspiracji. Nie bez znaczenia jest fakt, iż obaj zostali zaangażowani do prac nad ołtarzem papieskim, realizowanych według projektu i pod kierownictwem Mariana Kołodzieja w roku 1999. W reportażu wspominają oni tamten czas, a unikalne archiwalne materiały filmowe sprzed 18 lat przypominają tamte niezwykłe działania artystyczne.

Emisja telewizyjna filmu i publikacja w internecie przewidziana jest jesienią 2017 roku.


Realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Projekt realizowany jest ze środków Województwa Pomorskiegoi Video Studio Gdańskzobacz zdjęcia >>>


zobacz zwiastun >>>


więcej o filmie na www.pomorskie.eu >>>


zobacz film >>>


"Życie solidarnością pisane" - dokumentalny portret Grażyny Przybylskiej-Wendt - jedynej kobiety w Prezydium Komisji Krajowej "Solidarności", lekarki, działaczki społecznej, radnej Miasta Płocka, poetki - oparty na jej życiowym doświadczaniu mocy solidarności. Pierwszy raz bohaterka filmu zetknęła się z nią, w sposób jeszcze nie do końca uświadamiamy, w czasach szkolnych, później w okresie pracy zawodowej, działalności związkowej, internowania aż po solidarność z najbardziej potrzebującymi terminalnie chorymi, kiedy zakładała w Płocku hospicjum.


Scenariusz i reżyseria: Ewa Górska

Koproducenci filmu:
        
Sponsor filmu:


zobacz zdjęcia >>>


"Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem" - film dokumentalny, poświęcony jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli życia społeczno - politycznego współczesnej Polski. Zdzisław Najder tkwił w najintensywniejszym okresie transformacji ustrojowej i reorientacji geopolitycznej w centrum polskiej polityki. Poprzez Jego losy i z Jego perspektywy film opowie o drodze wyjścia Polski ze strefy wpływów Moskwy na rzecz integracji z Zachodem. Będzie portretować Bohatera na tle najnowszej historii Polski - jako polityka, intelektualistę, człowieka, ale też prowadzić widza do głębszych, bardziej uniwersalnych refleksji na temat mechanizmów wielkiej polityki i uwikłania w nią ludzkiej jednostki.


Scenariusz i reżyseria: Mieczysław B. Vogt

Sponsor Główny filmu:Koproducenci filmu:
        

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej:zobacz zdjęcia >>>


zobacz zwiastun >>>
"Założę czerwone spodnie" - film dokumentalny, realizowany w ramach projektu o tym samym tytule. Jego inspiracją była akcja Trójmiejskiej Akcji Kobiecej pn. "Tak. Odważę się.", podczas której kobiety wypisywały na kartkach afirmację działania, które odważą się podjąć. Jedna z uczestniczek - osoba starsza, seniorka, napisała "Odważę się założyć czerwone spodnie!". Prezentacja portretów filmowych kobiet 60+, aktywnych, odważnych ma za zadanie pobudzić seniorki do odważnych kroków. Może to być krok mały - jak założenie czerwonych spodni, ale też i duży - np. start w wyborach samorządowych.


Scenariusz i reżyseria: Elżbieta Rutkowska
Produkcja: Stowarzyszenie Waga
Współpraca: Video Studio Gdańsk>>> zobacz film

>>> pobierz raport o sytuacji osób 60+ w Polsce

"Kobieta bez przestrzeni" - projekt, inspirowany filmem "Miss Representation" J. Siebel Newsom, dotyczy problemu stygmatyzowania kobiet przypisanymi im stereotypowo rolami i wynikającej z tego dyskryminacji. Ma zwrócić uwagę masowego widza na te zjawiska i ukazać skutki realizowanej w ten sposób - głównie przez media - manipulacji. Celem projektu jest upowszechnienie tych informacji, skutkujące krytycznymi postawami społecznymi i wyborczymi. Projekt wykorzystywać będzie jako narzędzie film dokumentalny, który zostanie zaprezentowany na pokazach w większych miastach i małych miejscowościach, poprzez emisję telewizyjną, publikację w internecie i dystrybucję DVD.


Realizacja projektu:Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,finansowanego z Funduszy EOG.Patroni medialni:

     

>>> więcej o projekcie"O kinie: Bokiniec" - gdański DKF "ŻAK" w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia gromadził największych polskich twórców filmowych, ich filmy i zaangażowanych odbiorców tych filmów... Dokument o Lucjanie Bokińcu - pomysłodawcy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - przypomina czas, w którym kino rzeczywiście kształtowało człowieka i miało siłę zmieniania świata. Czy współczesne kino ma szansę, by znów odgrywać podobną rolę? Lucjan Bokiniec powiedziałby: "Jak najbardziej tak! Bo w życiu nie ma rzeczy niemożliwych". Za żarliwością, humorem i charyzmą Bokińca tęsknią w filmie m.in. Andrzej Wajda, Antoni Krauze, Janusz Zaorski i Józef Gębski - reżyserzy zawdzięczający Bohaterowi najwspanialsze spotkania publiczności ze swoimi filmami. Imieniem Lucjana Bokińca nazwano przyznawaną obecnie na gdyńskim festiwalu nagrodę główną w konkursie filmów studenckich.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Mańkowski, Bożena Olechnowicz
Współpraca: Henryk Tronowicz
Produkcja: Video Studio Gdańsk


Projekt finansowany przez:zobacz zdjęcia >>>
"Trwanie. Rękodzieło i rzemiosło artystyczne w regionie gdańskim" - projekt filmowy poświęcony twórczej pracy ludzi wykonujących unikalne, niejednokrotnie już wymierające zawody rękodzieła artystycznego, związanych przez swoją pracę i historię życia z Pomorzem Gdańskim. Autorzy ukażą w filmie m.in. takie profesje, jak: grawer, konserwator starych ksiąg, twórca akcesoriów liturgicznych, pozłotnik, witrażysta, hafciarka, garncarz-ceramik, twórca tabakier, twórca miniaturowych aparatów fotograficznych. Idea projektu wychodzi naprzeciw zjawisku zanikania "starodawnych" pracowni i warsztatów rękodzieła artystycznego w regionie gdańskim. Nie dzieje się tak dlatego, że ludzie nie potrzebują takich wyrobów. Nawet nie dlatego, że z rękodzieła trudno wyżyć, bo rzemieślnicy i rękodzielnicy kochają swój fach i gotowi są pracować po kilkanaście godzin dziennie. To czas nie jest dla nich sprzymierzeńcem. Najstarsi skończyli 80-90 lat. Wraz z nimi odchodzi unikatowa wiedza, a małe, urokliwe zakłady, w których więcej robili i robią własnymi rękoma niż maszynami, znikają bezpowrotnie. Projekt upowszechniać będzie szczególne dziedzictwo kulturowe, potwierdzające regionalną, gdańską i pomorską tożsamość. Promować będzie pozytywne postawy ludzkie i etos pracy, popularyzować dzieła gdańskich twórców kultury regionalnej, wykonujących zawody, które w przeszłości stanowiły walory regionu, budując także jego dzisiejsze znaczenie.

Film wyemituje w końcu roku TVP Gdańsk i Pomorska TV.

Realizacja: Wojciech Ostrowski, Katarzyna Żelazek
Produkcja: Video Studio Gdańsk


Projekt współfinansowany przez:

Samorząd Województwa Pomorskiego


Patroni medialni:
zobacz zdjęcia >>>
zobacz film na YT >>>>


"Pędzle z włosia bobra miały powodzenie u panów czyli historia odchodzących rzemieślników" - film dokumentalny, portretujący zanikające zawody rzemieślnicze i artystyczne rękodzielnictwo w miejscowościach Pomorza. Świadectwo regionalnej tożsamości, promocja tradycji rzemieślniczo-rękodzielniczych i handlowych, etosu pracy i niepowtarzalności wytworów rąk ludzkich tworzyć będą przesłanie filmu. Autorzy filmu ukażą w nim klimat dawnych lat, naznaczonych jednak współczesną refleksją.

Film wyemituje w grudniu 2013 TVP Gdańsk.

Realizacja: Wojciech Ostrowski, Katarzyna Żelazek
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Projekt współfinansowany przez:

Samorząd Województwa Pomorskiego


Patroni medialni:zobacz zdjęcia >>>
zobacz film >>>"Pokaż język czyli debata o stanie polszczyzny na Pomorzu" - kolejne odcinki cyklicznego programu edukacyjnego, którego celem jest:
 • ukazanie korzystnych i niepożądanych zmian zachodzących w polszczyźnie
 • uwrażliwienie odbiorców na piękno i bogactwo języka polskiego
 • uświadomienie mieszkańcom Pomorza Gdańskiego ich własnego wpływu na sposób posługiwania się językiem polskim
 • propagowaniu dobrych obyczajów językowych.
Wiele zjawisk z dziedziny języka i komunikacji, nawyki językowe obecne w środowiskach m.in. użytkowników internetu, ludzi biznesu - zwłaszcza takich dziedzin jak reklama i marketing, osób wykonujących zawody prawnicze czy też nauczycieli czy ludzi związanych z działalnością religijną, upowszechnia się w naszym na co dzień używanym języku. Autorzy programu dociekać będą, jak wpływają one na poszanowanie norm językowych, na zanikanie jednych a powstawanie innych autorytetów językowych, na efektywność naszej komunikacji z innymi i poziom emocjonalności naszego języka codziennego.

Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Partner merytoryczny:Współproducenci i patroni medialni:

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kulturyw ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych"zobacz zdjęcia >>>

znajdź projekt >>>"Solidarność-samorządność-tożsamość" - edukacyjny projekt historyczny, mający za zadanie uświadomienie znaczenia działań podejmowanych na poziomie samorządu lokalnego i ich wpływu na jakość życia mieszkańców. Promować będzie wśród młodzieży ideę samorządności lokalnej jako narzędzia kształtującego tożsamość obywatelską.
W ramach projektu powstanie film dokumentalny, w którym wykorzystane zostaną notacje z osobami, które po Sierpniu 1980 w samorządności widziały istotę przemian ustrojowych w Polsce, archiwalia z I Zjazdu "S" i zdjęcia współczesne. Film ukazywać będzie dobre praktyki samorządowe i realizację idei samorządności na przykładzie miasta Gdyni.
Projekt, powstający przy współudziale młodzieży z gdyńskich liceów, realizować będzie następujące cele:
 • ukazanie trudnej drogi realizacji idei samorządności, w której materializuje się na co dzień bezpośrednia demokracja i dla której priorytetem jest dobro społeczności lokalnej, a nie przynależność partyjna
 • ukazanie efektów działania skutecznych struktur samorządowych i (stymulowanie rozwoju miasta i regionu, inspirowanie inicjatyw obywatelskich, konkretne działania skierowane do młodzieży etc.) jako źródła dumy z przynależności do "małej ojczyzny"
 • promocja aktywności na rzecz wspólnoty lokalnej, podejmowania inicjatyw ważnych dla swego środowiska jako postaw właściwych dla współczesnego patriotyzmu.


Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Partner projektu: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Projekt dofinansowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie:

Muzeum Historii Polski

w ramach programu Patriotyzm Jutra:

programu Patriotyzm JutraPatroni medialni:

 

zobacz zdjęcia >>>


"Ludzie w cieniu Tablic" - film dokumentalny, przedstawiający historię tablic z 21. sierpniowymi postulatami w powiązaniu z najnowszymi dziejami Polski i historią Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz losami kilkunastu pojedynczych ludzi. Film powstaje w związku z organizowaną przez Muzeum - Ośrodek Kultury Morskiej wystawą pn. "21 - dekalog Solidarności". Koncentrować się będzie nie tylko na faktach z lat historii, ale także na ludzkich emocjach, postawach, refleksjach i ocenach.

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski

Produkcja:
Centralne Muzeum Morskie
w Gdańsku
     Video Studio Gdańsk
    


Patronat honorowy:

Polski Komitet do spraw UNESCOzobacz zdjęcia >>>

zobacz zwiastun filmu >>>

"Gaz, ropa, żwir i nie tylko" - film edukacyjno-dokumentalny, mający za zadanie upowszechnienie i popularyzację wśród mieszkańców Pomorza wiedzy w dziedzinie występowania i wykorzystania w gospodarce paliw kopalnych. Film rozwijać będzie zagadnienia takie jak:
 • wydobycie różnych kopalin na terenie Pomorza (kruszywo, torf, bursztyn...) i rodzaje złóż
 • chemiczne właściwości węglowodorów i ich wpływ na środowisko
 • gospodarcze znaczenie gazu ziemnego (na tle bardziej szkodliwych paliw: ropy naftowej, węgla kamiennego, węgla brunatnego, drewna opałowego)
 • wpływ spalania gazu ziemnego na środowisko - m.in. porównanie poziomu emisji dwutlenku węgla i związków siarki podczas spalania: węgla kamiennego, węgla brunatnego, drewna opałowego, ropy naftowej i innych paliw
 • technologia wydobycia gazu z łupków i przewidywane środowiskowe koszty i korzyści.


Film stanowić powinien merytoryczną podstawę do dyskusji i wskazywać kierunki dalszej publicznej debaty. Przede wszystkim jednak ukazywać będzie w przystępny sposób - poprzez zastosowanie w filmie języka łączącego zrozumiałość z opisem fachowych zagadnień - znaczenie gazu ziemnego w naszym życiu.

Film wyemituje gdański ośrodek TVP S.A. oraz Pomorska TV.

Realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film współfinansowany przez:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Patronat medialny:>>> Zobacz film


Realizację zadania zakończono z dniem 14.02.2013.

Osiągnięte efekty rzeczowe zrealizowanego zadania:

- ok. 14 godzin zdjęciowego materiału filmowego, zarejestrowanego w formacie High Definition 16:9
- 30 sekund spotu-zwiastuna
- 11 emisji spotu-zwiastuna w TVP Gdańsk
- 17 minut i 10 sekund telewizyjnego filmu edukacyjno-dokumentalnego
- 2 emisje filmu w TVP Gdańsk
- 6 emisji filmu w Pomorskiej TV

Podsumowanie osiągniętego efektu ekologicznego:

Celem naczelnym zadania było stworzenie rzetelnej podstawy merytorycznej dla dyskusji społecznej na temat gospodarczego wykorzystania paliw kopalnych w dobie kształtowania opinii społecznych na temat zasadności wydobycia gazu z łupków na Pomorzu. Film, będący przedmiotem zadania, podsumowuje pomorskie doświadczenia w dziedzinie górnictwa i związanej z górnictwem ochrony przyrody.
Niemierzalne efekty ekologiczne zadania zostały opisane następująco:
 • zwiększenie wiedzy mieszkańców Pomorza w dziedzinie bogactw naturalnych Pomorza, historii powstania złóż i technik ich eksploatacji,
 • zwrócenie uwagi na środowiskowe koszty działalności wydobywczej,
 • uwrażliwienie społeczności Pomorza na potrzebę ochrony środowiska, ponoszącego koszty wydobycia kopalin,
 • prezentacja możliwości ograniczenia środowiskowych kosztów działalności górniczej,
 • przygotowanie odbiorców do świadomego i aktywnego uczestnictwa w publicznej debacie na temat perspektyw górnictwa na Pomorzu.
Film przedstawia pomorskim widzom mało znane sfery życia gospodarczego w regionie, m.in. działalność kopalni ropy naftowej i gazu w Żarnowcu i Dębkach, kilku żwirowni (w tym zakładu górniczego w Rybakach koło Kościerzyny) oraz kopalni torfu w Krakulicach. Zapowiada też wykorzystanie pokładów soli kamiennej do tworzenia kawern magazynujących gaz ziemny. Walor edukacyjny filmu podnosi prezentacja historii geologicznej Polski i Pomorza. Pozwala ona zrozumieć procesy, które doprowadziły do powstania pokładów najcenniejszych pomorskich kopalin: ropy naftowej, żwiru i torfu. Stanowi podstawę do poznania technik wydobycia i dyskusji na ten temat. Komentarz filmu dotyczy nie tylko technik eksploatacji, lecz także związanych z tym kosztów ponoszonych przez środowisko. Opisuje też sposoby ograniczania tych kosztów. Całość prowadzi do wniosku, że niemożliwe jest prowadzenie działalności górniczej bez wyrządzenia środowisku żadnej szkody. Pomorze ma jednak pewne doświadczenia także w dziedzinie ograniczania tych szkód. Film zwraca zatem uwagę widza na wieloaspektowość działalności górniczej. Skłania do równoprawnego traktowania spodziewanych korzyści ekonomicznych i kosztów ponoszonych przez przyrodę. Daje materiał do przemyśleń na temat stosunku człowieka do otaczającego nas świata, uczy rozwagi w wyrażaniu opinii i żądań.

"Mój sen: SHALOM Polsko!" - widowisko telewizyjne, realizowane w oparciu o koncert pod tym samym tytułem, wykonywany w Teatrze Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie podczas Lata Teatralnego 2012 przez André Ochodlo & The East-West Klezmer Company w składzie: André Hűbner-Ochodlo (śpiew), Marissa Licata (skrzypce), Jan Hermerschmidt (klarnety), Volker Schindel (akordeon), Aleksander Shuvalov (akordeon), Aleksander Zinger (perkusja) i Adam Żuchowski (kontrabas). Program koncertu tworzą przedwojenne piosenki teatralne autorstwa m.in. Mordechaja Gebirtiga, Jacoba Jacobsa, Marka Warshavskiego, Agnieszki Osieckiej, Ewy Korneckiej i Zygmunta Koniecznego, wykonywane w języku jidysz. Emisja widowiska przewidywana jest na antenie TVP Gdańsk i TVP Kultura.

Realizacja telewizyjna: Wojciech Ostrowski, Waldemar Płocharski, Marek Wojciechowski

Produkcja:

Fundacja Art 2000    Video Studio Gdańsk    


Projekt współfinansowany przez:

Samorząd Województwa Pomorskiego    Miasto Sopot    


» zobacz zdjęcia
"Gdańska Diecezjalna Komisja Charytatywna" - film dokumentalny, poświęcony powołanej w 1982 roku przez biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka grupie ludzi, która zorganizowała się w domu parafialnym przy kościele św. Brygidy w Gdańsku. Odegrała ona ogromną rolę społeczną i polityczną zarówno w stanie wojennym, jak i w następnych kilku latach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracujących w niej społecznie osób tysiące internowanych, więzionych, wyrzuconych z pracy na skutek działalności opozycyjnej ludzi otrzymało wsparcie materialne, prawne, pomoc medyczną, zaopatrzenie w leki itp. To właśnie Gdańska Komisja, najaktywniejsza na całej polskiej mapie diecezjalnych komisji charytatywnych, najpełniej dawała świadectwo tego, co znaczyła solidarność w czasie stanu wojennego, obejmując bezinteresownym wsparciem szerokie kręgi rodzin osób represjonowanych, pomagając im przezwyciężać poczucie izolacji i osamotnienia, świadcząc dobro które rodziło chęć przekazywania go dalej... Wielu z członków Komisji poza działalnością w jej zespołach angażowało się w strajki majowe i sierpniowe w roku 1988, było/jest parlamentarzystami, artystami, zakładało ważne dla budowy obywatelskiego społeczeństwa instytucje, tworzyło struktury związkowe. Wielu pozostało cichymi bohaterami. O nich opowiadać będzie film.

Scenariusz i realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film współfinansowany przez:

Gdańską Infrastrukturę
Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o.    
 
 
Komisję Krajową
NSZZ "Solidarność"    
Zarząd Regionu Gdańskiego
NSZZ "Solidarność"    


"Solidarność z oddali" - cykl 6. notacji historycznych, poświęconych mieszkającym dziś w krajach skandynawskich Polakom, którzy jeszcze przed powstaniem "Solidarności" organizowali pomoc materialną dla poszkodowanych i prześladowanych przez aparat komunistyczny oraz przerzuty sprzętu poligraficznego do Polski. Obecnie również włączają się w pomoc najuboższym środowiskom w Polsce: sierocińcom, domom pomocy społecznej, hospicjom, szpitalom itp.
Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Europejskiego Centrum Solidarności"Pokaż język czyli debata o stanie polszczyzny na Pomorzu" - 4-odcinkowy program edukacyjny, którego celem jest kształtowanie świadomej i odpowiedzialnej postawy mieszkańców Pomorza wobec polszczyzny, a w szczególności uwrażliwienie ich na zjawiska językowe zachodzące w środowiskach: samorządowców, dziennikarzy, ludzi kultury i młodzieży i ich wpływu na szeroką społeczność. Program zwracać będzie uwagę na źródła współczesnych problemów z zachowaniem poprawnej polszczyzny, takie jak:
 • malejący wpływ na nasz język ludzi literatury, autorytetów językowych, kompetentnych nauczycieli, aktorów czy dziennikarskiej elity
 • brak poszanowania dla normy językowej
 • osłabienie autorytetów
 • globalizacja kultury

Autorzy zastanawiać się będą także nad społecznymi skutkami zbyt szybkich zmian w języku, tj. malejąca komunikatywność, postawa wycofania ludzi młodych w kontaktach ze starszym pokoleniem itp. Projekt łączyć będzie emisję telewizyjną programów z emisją skróconych ich form na antenie radiowej. Programy będzie można także oglądać w internecie.

Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Współproducenci i patroni medialni:Partner projektu:
Nadbałtyckie Centrum Kultury

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach programu "Promocja języka polskiego", który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych"


» zobacz zdjęcia


» zobacz odcinek I
» zobacz odcinek II
» zobacz odcinek III
» zobacz odcinek IV


>>> przejdź do strony projektu"Od Solidarności do samorządności" - edukacyjny projekt historyczny, w ramach którego powstanie 10 notacji telewizyjnych z udziałem tych uczestników I Zjazdu NSZZ "Solidarność" w roku 1981, którzy w sposób szczególny włączyli się podczas obrad w opracowanie programu budowy samorządności terytorialnej, a tym samym - tworzenie zrębów społeczeństwa obywatelskiego.

Projekt powstaje przy współudziale młodzieży szkół trójmiejskich: VI LO i IX LO w Gdyni.
Komplety 10 notacji na nośnikach DVD przekazane zostaną do szkół, biorących udział w projekcie.

Istotą projektu, stanowiącego kontynuację realizowanych w latach 2009-2010 zadań pt.: "Grudzień '70 - pamięć poległych, pamięć żywych" i "Negocjatorzy i sygnatariusze Porozumień Sierpniowych 1980" jest:

 • dotarcie do młodzieży licealnej z szerszą wiedzą na temat procesu tworzenia podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" podstaw samorządności terytorialnej jako odwrotu od państwa scentralizowanego (poprzez udział w realizacji filmowych notacji historycznych),
 • upowszechnienie zdobyczy I Zjazdu "Solidarności" w w/w zakresie w odniesieniu do współcześnie funkcjonujących struktur samorządowych i efektów ich działań (stymulowanie rozwoju miast i regionów, inspirowanie inicjatyw obywatelskich etc.),
 • utrwalenie w formie wydawniczej świadectw uczestników I Zjazdu "Solidarności" kluczowych z punktu widzenia tematu zadania,
 • promocja współodpowiedzialności za dobro wspólnoty lokalnej, postaw proobywatelskich, zaangażowania w życie społeczności lokalnej metodą "ponad podziałami".
Realizacja: Ewa Górska

Projekt powstaje w ramach programu Patriotyzm Jutra:Projekt dofinansowany jest przez Muzeum Historii Polski:Patroni medialni:» zobacz zdjęcia"Żurawie szlaki" - film edukacyjno-dokumentalny, którego celem jest uwrażliwienie widzów na przyczyny zagrożenia tego gatunku (ograniczenie obszaru środowisk lęgowych i żerowisk) w zderzeniu z przyczynami szkód rolniczych, wyrządzanych przez żurawie. Film opisze także znaczenie obszarów środowiskowych znajdujących się w województwie pomorskim, kojarząc je z obecnym stanem populacji żurawia w Polsce, ze wskazaniem na sposoby jego ochrony w przyszłości. W ogólnej wymowie film zachęcać będzie do głębszych przemyśleń na temat związków człowieka z przyrodą, poprzez:
 • wizualną charakterystykę środowiska bytowania żurawia pospolitego
 • ukazanie zagrożeń dla tego środowiska - przede wszystkim ze strony gospodarki człowieka
 • opis stanu populacji żurawia w Polsce i Europie
 • przedstawienie zwyczajów lęgowych i sposobu żerowania żurawia
 • ukazanie znaczenia, jakie mają dla ochrony gatunkowej tego ptaka tereny w województwie pomorskim
 • przedstawienie podłoża ewentualnych problemów społecznych związanych z ochroną żurawia
 • wskazanie naukowo opracowanych metod najskuteczniejszej ochrony żurawia.

Film wyemituje jesienią 2012 gdański ośrodek TVP S.A. w programie regionalnym.

Realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk


Film współfinansowany przez:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Patronat medialny:>>> zobacz film

Realizację projektu zakończono z dniem 04.12.2012.

Osiągnięte efekty rzeczowe zrealizowanego projektu:

- ok. 12 godzin zdjęciowego materiału filmowego, zarejestrowanego na profesjonalnym nośniku cyfrowym w formacie High Definition 16:9
- 19 minut i 50 sekund telewizyjnego filmu edukacyjno-dokumentalnego
- 30 sekund spotu-zwiastuna
- 2 zrealizowane emisje filmu w TVP Gdańsk: premierowa i powtórkowa
- 9 163 widzów łącznej oglądalności premierowej i powtórkowej emisji filmu TVP Gdańsk

Podsumowanie osiągniętego efektu ekologicznego:

Zadaniem filmu było poszerzenie wiedzy mieszkańców Pomorza w dziedzinie ochrony ptaków ze szczególnym uwzględnieniem żurawia zwyczajnego. Niemierzalne efekty ekologiczne projektu zostały opisane następująco:
 • zwiększenie społecznej wrażliwości na piękno dzikiej przyrody,
 • poszerzenie wiedzy mieszkańców Pomorza na temat zagrożenia gatunków ze szczególnym uwzględnieniem żurawia zwyczajnego,
 • wzmocnienie świadomości potrzeb w dziedzinie ochrony zagrożonych gatunków,
 • poparcie odpowiedzialnej polityki przestrzennej i gospodarki wodnej w sąsiedztwie cennych środowisk przyrodniczych,
 • promocja zachowań proekologicznych wśród turystów odwiedzających Bory Tucholskie, w tym obszar parku narodowego.

Film udało się zrealizować w sposób pozwalający osiągnąć wszystkie te cele. Rzucającym się w oczy walorem filmu jest piękno i unikatowość zdjęć. Zwyczaje żurawi zostały przedstawione na tle rocznego cyklu życia przyrody. Film rozpoczynają plenery zimowe, kończą zdjęcia stad żurawi, przygotowujących się do jesiennego odlotu. Na treść składają się nie tylko zachowania żurawi, lecz także wzajemny wpływ przyrody na człowieka i człowieka na przyrodę. Zdjęcia i komentarz ukazują m.in. wzrost liczby par lęgowych żurawia jako jeden z efektów rozsądnej gospodarki wodnej - zwłaszcza ochrony typowych dla tego gatunku obszarów lęgowych (rozlewisk, mokradeł, torfowisk itp.). Głównym wątkiem stało się współistnienie ludzi i ptaków - czasem zgodne, niekiedy trudne. Wypowiadający się w filmie rolnicy podkreślają swój podziw dla piękna żurawi. Akceptują oni obecność tych ptaków pomimo ponoszonych strat rolniczych. Film zwraca też uwagę na pożądane i niedopuszczalne zachowania pasjonatów przyrody - turystów, spacerowiczów, a zwłaszcza obserwatorów ptaków. Pokreślona została naturalna u tych ptaków potrzeba spokoju. Dotyczy to zwłaszcza pory lęgowej. W trakcie realizacji zdjęć okazało się, że temat filmu wywołuje duże zainteresowanie społeczne. Wiąże się to głównie z wyrządzanymi przez żurawie stratami rolniczymi. Rolnicy z różnych części Pomorza zgodnie deklarują zrozumienie dla ochrony żurawia. Chcą jednak nagłośnienia swoich problemów, zanim staną się one przyczyną konfliktu społecznego. Szczególnie ważna w produkcji filmu okazała się współpraca z mieszkańcami Nowego Ostrowitego, Dziemian i Piechowic. W ramach tej współpracy zorganizowany został przedpremierowy pokaz filmu w Ośrodku Kultury w Dziemianach.

"Konfesjonał" - program stawiający najtrudniejsze pytania o wiarę, życie Kościoła i chrześcijańską etykę. Są to w przeważającej części pytania rzadko zadawane publicznie, częściej pojawiające się w intymnych zwierzeniach, a jeszcze częściej ukrywane przed światem...... Czy można być katolikiem i nie chodzić do kościoła? Na czym polega grzech przeciw Duchowi Świętemu? Nie mamy ślubu kościelnego, jak przeżyć przygotowania do pierwszej komunii dziecka? Czy ubóstwo sprzyja religijności? Wątpliwości zawarte w pytaniach pojawiają się w filmowym reportażu, a następnie stanowią temat rozmowy z udziałem kaznodziei. Program nie rozstrzyga, nie przedstawia gotowych rozwiązań. Jego celem jest jednak wskazanie drogi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Zachęca do myślenia o wierze i życiowej postawie chrześcijanina.

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk.


"60 lat Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej" - film, przedstawiający jeden z najbardziej reprezentatywnych wydziałów uczelni, kształcący interdyscyplinarnych specjalistów, współpracujący z wieloma instytucjami badawczymi i biznesem, zdobywający nagrody naukowe i w dziedzinie wdrożeń. Wydział wykształcił wielu wybitnych inżynierów, przedsiębiorców i akademików. Z powodzeniem wykorzystuje fundusze unijne w realizacji wysoko zaawansowanych technologicznie projektów, tj. budowa partnerstwa i opracowanie strategii klastra branży ICT/ETI, domowy asystent osób starszych i chorych, mówiące mapy i wiele innych.

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Wydziału ETI PG


"Pamiętny pierwszy zjazd - Wolne media na start"
Pierwszy odcinek cyklu filmów poświęconych I Zjazdowi Delegatów NSZZ "Solidarność" w roku 1981 w hali Oliwia w Gdańsku przybliża atmosferę, która towarzyszyła powstaniu niezależnych od państwowego reżimu środków przekazu: telewizji "Solidarność" - poprzedniczki Video Studio Gdańsk, gazety zjazdowej "Głos Wolny", "Biuletynu Zjazdowego" oraz angielskojęzycznego " Congress Post" , jak również Radiowej Agencji "Solidarności". To te media relacjonowały - po raz pierwszy w powojennej historii Polski - przebieg przełomowych dla związku i kraju wydarzeń, mających miejsce na zjeździe: pierwsze demokratyczne wybory w powojennej Polsce, narodziny samorządności i debatę o przyszłym kształcie ustrojowym wolnego państwa.


Udział biorą bohaterowie - uczestnicy Zjazdu i obserwatorzy wydarzeń sprzed 30 lat oraz historycy. Obszerna dokumentacja filmowa z archiwum Video Studio Gdańsk, jak również archiwa osobiste i zbiory IPN oraz komentarz Mirosława Baki, który wystąpi w roli narratora-przewodnika tworzą konstrukcję filmu.

Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

"Wybrzeże Słowińskie jakiego nie znamy" - film edukacyjno-dokumentalny, którego celem jest walka ze stereotypowym obrazem przyrody Słowińskiego Parku Narodowego i zwrócenie uwagi na mało znane skarby natury tego obszaru: siedliska ptasie, nadmorski bór bażynowy, środowiska torfowiskowe i inne. Film przekonywać będzie o potrzebie zwiększenia zakresu ochrony tego środowiska i włączenia do tych działań lokalnych samorządów i miejscowej ludności, a także wzmocnienia świadomości ekologicznej wśród części turystów odwiedzających Słowiński Park Narodowy poprzez:
 • ukazanie walorów przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem środowisk innych niż plaże, wydmy i umarły las
 • prezentację zagrożeń tych środowisk, wynikających z antropopresji: m.in. penetracji siedlisk przez turystów, niekontrolowanej rozbudowy infrastruktury turystycznej, nieplanowanego zagospodarowania przestrzennego, planów melioracji terenów uprawowych w otulinie parku, eksploatacji złóż torfu itp.
 • przedstawienie potrzeb związanych z ochroną przyrody - wynikających m.in. z Konwencji Helsińskiej i dyrektyw Komisji UE: "siedliskowej" i "ptasiej"
 • przedstawienie zgodnych z potrzebami przyrody form wypoczynku i sposobów zachowania się turystów w Słowińskim Parku Narodowym.


Film wyemituje w regionalnym programie gdański ośrodek TVP S.A. oraz telewizja kaszubska CSBTv.

Realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film współfinansowany przez:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Patronat medialny:"Dwudziestolecie transformacji" (tytuł roboczy) - film dokumentalny, ukazujący zmiany w Polsce w latach 1989-2009, w kontekście zarejestrowanych kamerą faktów z roku 1989, takich jak: estetyka ulic, transformacja organizmów gospodarczych, zalegalizowanie niezależnych struktur związkowych, otwarcie na świat - komunikacyjne, gospodarcze, polityczne i kulturalne, powstanie prężnej przedsiębiorczości, ale także - w sferze intelektualnej - zniesienie cenzury i powstanie wolnego rynku mediów...

W filmie udział wezmą postaci, które w tych przemianach odegrały znaczącą rolę albo dały się zapamiętać z ważnych lub barwnych dokonań, tj. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Aleksander Kwaśniewski, abp Alojzy Orszulik, Leszek Balcerowicz, Mieczysław Wilczek, Leszek Moczulski, Stanisław Kwiatkowski, Piotr Skwieciński, Marcin Meller, Joanna Szczepkowska, Wojciech Reszczyński, Aneta Kręglicka czy też ostatni cenzor PRL-u.

Scenariusz i reżyseria: Ireneusz Engler

Film współfinansowany przez Europejskie Centrum Solidarności


» zobacz zdjęcia"Dom z widokiem na Niebo" - program, udzielający duchowego i naukowego wsparcia rodzinom stawiającym na chrześcijańskie wychowanie dzieci w kontekście procesów kulturowych, zmian w stylu życia i naturalnych zjawisk okresu dojrzewania psychicznego. Pośrednim celem programu jest też informowanie o formach pomocy w wychowaniu, udzielanych przez parafie oraz promowanie aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Zebranie domowników do wspólnej modlitwy, zainteresowanie dorastającego młodzieńca Pismem Świętym, wzbudzenie religijnej gorliwości dziecka to tylko niektóre dylematy, przed którymi stają rodzice, chcący wychowywać swoje dzieci w duchu autentycznej wiary.

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk
"Zatoka Pucka i my" - film edukacyjno-dokumentalny, poświęconego walorom przyrodniczym Zatoki Puckiej, charakteryzujący podwodną i wodną florę i faunę, ukazujący zagrożenia dla tego środowiska, wynikające z tzw. antropopresji, czyli coraz liczniejszej obecności człowieka. Zadaniem filmu jest promocja świadomych i zgodnych z dobrem natury form wypoczynku, poprzez prezentację:

- bogactwa życia środowiska lądowego, wodnego i podwodnego (zwłaszcza występowanie cennych gatunków ryb)

- historii współistnienia człowieka i tutejszego środowiska (z akcentem na znaczenie tradycyjnego zajęcia Kaszubów - rybołówstwa)

- form zagospodarowania terenu wpływających na stan środowiska i krajobraz (głównie zagospodarowanie brzegów, ograniczenie obszaru roślinności wodnej, zajmowanie siedlisk ptaków wodnych)

- istoty braku równowagi między interesem gospodarczym i dobrem przyrody

- wpływu ruchu turystycznego na środowisko, krajobraz i styl życia Kaszubów (chodzi m.in. o porzucanie rybołówstwa na rzecz usług turystycznych)

- stosunku samorządów, przedsiębiorców, mieszkańców obszaru nad Zatoką Pucką do wyzwań ochrony przyrody

- opinii przyrodników na temat możliwych kierunków rozwoju sytuacji.

Film zostanie wyemitowany w regionalnym programie gdańskiego oddziału TVP.

Realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Film współfinansowany przez:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Patroni medialni:


Realizację projektu zakończono z dniem 30.11.2010.

Osiągnięte efekty rzeczowe zrealizowanego projektu:
- ok. 10 godzin zdjęciowego materiału filmowego, zarejestrowanego na profesjonalnym nośniku cyfrowym
- 26 minut i 10 sekund telewizyjnego filmu edukacyjno-dokumentalnego pt. "Zatoka Pucka i my"
- 40 sekund spotu-zwiastuna filmu
- 2 emisje filmu w TVP Gdańsk: premierowa i powtórkowa
- 1 emisja filmu na antenie CSBTv
- 17 160 widzów łącznej oglądalności dwóch emisji filmu - premierowej i powtórkowej w TVP Gdańsk

Podsumowanie efektu ekologicznego zrealizowanego projektu:

Zamierzeniem realizatorów projektu było zwrócenie uwagi opinii publicznej na temat skutków antropopresji w rejonie Zatoki Puckiej i innych obszarów nadmorskich. W zrealizowanym filmie edukacyjno-dokumentalnym pt. "Zatoka Pucka i my" przedstawiono postawy samorządów, przedsiębiorców i instytucji, zaangażowanych w ochronę środowiska wobec zjawiska niekontrolowanego zagospodarowania brzegów. Wydaje się, że wraz z opublikowanymi wieloma tekstami prasowymi na ten temat, które ukazały się w czasie trwania projektu, emisja filmu miała szansę wygenerować istotny wątek w publicystyce mediów regionu Pomorza Gdańskiego. Poprzez naturalne oddziaływanie mediów odbiorcy uważnie śledzący ich ofertę mogli uzyskać nowy element swojej świadomości ekologicznej - wrażliwość na skutki własnego, "niewinnego" zachowania wobec przyrody, przejawiający się w takich formach rekreacji jak: głośny wypoczynek w pobliżu siedlisk zwierząt (zwłaszcza ptaków), naruszanie granicy siedlisk, zagospodarowanie terenu ograniczające obszar naturalnej roślinności i siedlisk zwierząt itp. Świadome postrzeganie skutków własnej aktywności na przyrodę przez ogół społeczeństwa powinno zacząć wywierać proekologiczną presję na lokalne samorządy."Negocjatorzy i sygnatariusze Porozumień Sierpniowych 1980" - edukacyjny projekt historyczny, w ramach którego powstanie 20 notacji telewizyjnych z udziałem negocjatorów i sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, podpisanych w 1980 roku w Gdańsku oraz film dokumentalny, realizowany w oparciu o te notacje i archiwalne materiały filmowe. Film zaprezentowany zostanie na pokazie przedpremierowym i przekazany do emisji telewizyjnej. Komplety 20 notacji oraz film na nośnikach DVD przekazane zostaną do bibliotek wojewódzkich, kuratoriów i szkół, biorących udział w projekcie oraz instytucji wspierających projekt.

Projekt powstaje przy współudziale młodzieży szkół trójmiejskich: VI LO , XX LO i Liceum Jezuitów w Gdyni oraz IX LO w Gdańsku.

Istotą projektu, stanowiącego swoistą kontynuację zrealizowanego w 2009 roku zadania pt. "Grudzień '70 - pamięć poległych, pamięć żywych" jest zaangażowanie licealnej młodzieży szkół Trójmiasta w przedsięwzięcie o kompleksowym charakterze , dające możliwość:

- zidentyfikowania związku przyczynowo-skutkowego wydarzeń Grudnia 1970 oraz Sierpnia 1980 na Wybrzeżu Gdańskim

- poszerzenia wiedzy o znaczeniu podpisanych porozumień dla późniejszych przemian , prowadzących do zmiany ustroju i rozwoju demokracji w Polsce

- utrwalenia w świadomości młodzieży wagi promowania hasła "Zaczęło się w Gdańsku" dla zbudowania własnej, dojrzałej tożsamości społecznej i obywatelskiej, poczucia przynależności oraz pozytywnego wizerunku współcześnie rozumianego patriotyzmu - w wymiarze kraju i regionu.

Realizacja: Ewa Górska
Projekt powstaje w ramach:
Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Patriotyzm Jutra"Współorganizatorzy projektu:Patroni medialni:» zobacz zdjęcia"Konfesjonał" - program stawiający najtrudniejsze pytania o wiarę, życie Kościoła i chrześcijańską etykę. Są to w przeważającej części pytania rzadko zadawane publicznie, częściej pojawiające się w intymnych zwierzeniach, a jeszcze częściej ukrywane przed światem. Czy Bóg rzeczywiście słucha moich modlitw? Czy Diabeł istnieje? Czy mam się spowiadać z czytania przygód Harry'ego Pottera? Jak wywołać cud? Czy chrześcijanin może powierzyć opiekę nad chorą matką obcym osobom? Wątpliwości zawarte w pytaniach pojawiają się w filmowym reportażu, a następnie stanowią temat rozmowy z udziałem kaznodziei. Program nie rozstrzyga, nie przedstawia gotowych rozwiązań. Jego celem jest jednak wskazanie drogi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Zachęca do myślenia o wierze i życiowej postawie chrześcijanina.
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk.

» zobacz zdjęcia"Człowiek ze złotym obiektywem" - film dokumentalny poświęcony wybitnemu fotografikowi Markowi Karewiczowi, który dokumentował w szczególności świat muzyków jazzowych i rock'n'rollowych. Ten "portret artysty z czasów młodości" przypomni największe sukcesy Karewicza jako fotografika, autora okładek płytowych i żywą legendę życia artystycznego oraz towarzyskiego zwłaszcza lat 60-tych i 70-tych, umieszczoną na tle społeczno-obyczajowym oraz odwołującą się do realiów epoki PRL-u.

Scenariusz: Wojciech Fułek, Paweł Chmielewski, Tomasz Radziemski
Reżyseria: Tomasz Radziemski
Koproducenci:Film współfinansowany przez Dom Spotkań z Historią - instytucję kultury Miasta Stołecznego Warszawy
» zobacz zdjęcia"Grudzień 70 - pamięć poległych, pamięć żywych" - projekt historyczny, w ramach którego powstanie 10 notacji telewizyjnych z uczestnikami i świadkami wydarzeń Grudnia 1970 w Trójmieście oraz film dokumentalny, realizowany w oparciu o te notacje i archiwalne materiały filmowe. Film zaprezentowany zostanie na pokazie przedpremierowym i przekazany do emisji telewizyjnej. Komplety 10 notacji oraz film na nośnikach DVD przekazane zostaną do bibliotek wojewódzkich, kuratoriów i szkół, biorących udział w projekcie oraz instytucji wspierających projekt.

Projekt powstaje przy współudziale młodzieży szkół trójmiejskich: II LO w Gdyni, IX LO w Gdyni, XIII LO w Gdyni oraz VI LO w Gdańsku.

Ideą projektu jest nie tylko zderzenie ciekawości i posiadanej wiedzy dzisiejszego pokolenia licealistów na temat wydarzeń grudniowych ze wspomnieniami i relacjami świadków Grudnia 1970, którzy w tamtym czasie byli równolatkami dzisiejszych uczniów, ale także włączenie młodzieży do produkcji notacji telewizyjnych i filmu. Poszukiwania i przeglądy materiałów archiwalnych, ikonograficznych, praca na planie filmowym (jako asystenci realizatora), udział w montażu filmu mogą być interesującą formą dalszego penetrowania historii , ale także sposobem na wzbudzenie zainteresowania sztuką filmową.

Realizacja: Ewa Górska
Projekt powstaje w ramach:
Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Patriotyzm Jutra"Współorganizatorzy projektu:Patroni medialni:» zobacz zdjęciaKalkulator pomorski - dwuczęściowy film dokumentalny, prezentujący realizację Narodowego Planu Rozwoju w latach 2004 - 2006 oraz początki realizacji Narodowej Strategii Spójności. W filmie przedstawione zostaną projekty, realizowane w ramach różnych programów przez samorządy, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe - duże i małe, w regionie pomorskim.

Fundusze europejskie, z których środków dofinansowywane są przedsięwzięcia realizowane w ramach NPR i NSS, stały się ważnym czynnikiem rozwoju województwa pomorskiego. Znaczenie ma jednak nie tylko to, ile pieniędzy z tego źródła trafiło na Pomorze, ani co za te pieniądze region kupił czy wybudował. Liczy się też wpływ, jaki unijne procedury pozyskiwania pieniędzy mają na pracę samorządów, firm, organizacji pozarządowych i samych mieszkańców. Po pięciu latach członkostwa w Unii warto zastanowić się, jak gospodarowanie unijnymi środkami wpłynęło na nas samych i postawić pytania:
 • Czy samorządy poszczególnych gmin w zadowalającym stopniu wykorzystały dostęp do unijnych środków? Kto zyskał najwięcej, kto najmniej i dlaczego?
 • Czy doszło do oczekiwanej przed 2004 rokiem aktywizacji organizacji pozarządowych?
 • Jakie bariery w pozyskiwaniu funduszy udało się zlikwidować, jakie zostały do pokonania?
 • Czy zdążyliśmy już w naszych firmach i instytucjach odzwyczaić się od dotacji na kolejny okres słusznej działalności, a przyzwyczaić do dotacji na konkretne przedsięwzięcia na rzecz określonych beneficjentów?
...i bodaj najważniejsze:
 • Jaką świadomość wpływu unijnych pieniędzy na własne życie mają przeciętni mieszkańcy Pomorza?
Celem filmu będzie ukazanie procesów gospodarczych i społecznych, na co dzień niedostrzegalnych w gąszczu informacji o pojedynczych wydarzeniach. Gdy te procesy staną się widoczne, można będzie dokonać rozrachunku, polegającego na zestawieniu dawnych oczekiwań i możliwości z rzeczywistymi osiągnięciami. Możliwe też będzie ocenienie szans, z jakimi realizować będziemy jeszcze przez ponad cztery lata Narodową Strategię Spójności.
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio GdańskFilm realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

» zobacz film"Ja jestem" - cykliczny program społeczno-religijny, którego punkt wyjścia stanowi cytat z Ewangelii św. Mateusza: "Uczcie je [...] zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata". Zadaniem programu jest poruszanie najbardziej istotnych problemów nurtujących współczesnych chrześcijan, związanych z życiem w stechnicyzowanym świecie, lękami przed sprawami ostatecznymi i dążeniem do odnalezienia w życiu wartości najwyższych. Autor programu w rozmowach ze swoimi gośćmi poszukiwać będzie skutecznej odpowiedzi na atomizację i komercjalizację naszego codziennego życia. Wśród rozmówców znajdą się zarówno tzw. eksperci - duchowni, teolodzy, specjaliści z zakresu psychologii czy pedagogiki, jak i ludzie, którym udało się popatrzeć na świat innymi oczami, poprzez pryzmat biegu historii, doświadczenia religijnego, dialogu z innymi ludźmi po to, aby odnaleźć niekonwencjonalne rozwiązanie na swoje życie (np. psycholog, uczestnicy wspólnot religijnych, zakonnica, podróżnik).
Scenariusz i prowadzenie: Adam Hlebowicz, realizacja TV: Waldemar Płocharski.
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk"Okrągły stół. Droga, czas, kontrowersje" - 6-odcinkowy program dokumentalny z udziałem Mirosława Baki, ukazujący trudną drogę ( trwającą 7 miesięcy, licząc od pierwszego spotkania przywódcy "S" - Lecha Wałęsy z szefem MSW - Czesławem Kiszczakiem) do Okrągłego stołu, najważniejsze jego ustalenia i kulisy negocjacji.
Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska, reżyseria: Krzysztof Kalukin
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Programu 2 TVP S.A."Notacje historyczne" - filmowy zapis wywiadów z uczestnikami wydarzeń związanych z ruchem społecznym "Solidarność", których fragmenty opublikowane zostaną w Internecie. Projekt realizowany we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności."Jeden drugiego brzemiona noście" - film dokumentalny ukazujący relacje między Janem Pawłem II, a ruchem (związkiem zawodowym) "Solidarność" i przedstawiający społeczne nauczanie Karola Wojtyły przez pryzmat roli, jaką w tym nauczaniu odgrywa pojęcie solidarności. Twórcy zadadzą także pytanie o aktualność tego nauczania we współczesnym zglobalizowanym i coraz bardziej globalizującym się świecie. Emisja filmu planowana jest na dzień 16 pazdziernika 2008.
Scenariusz i reżyseria: Mieczysław B. Vogt
Koproducenci:Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej» zobacz zdjęcia"Parlament Europejski bez tajemnic" - 6 - odcinkowy cykl programów edukacyjnych do wykorzystania jako materiał dydaktyczny na lekcjach historii, WOS i przedmiotów związanych z integracją europejską. Programy mają za zadanie przekazanie widzom - uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - informacji o historii, bieżącej działalności, strukturze, kompetencjach i znaczeniu Parlamentu Europejskiego. Realizatorzy zakładają, że programy pomogą w:
 • podniesieniu poziomu wiedzy o PE i działalności warszawskiego Biura Informacyjnego PE wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych
 • promowaniu zainteresowania problematyką pracy parlamentu
 • promowaniu aktywnej postawy wobec spraw europejskich - zwłaszcza udziału w wyborach do PE
 • utrwalaniu wśród młodzieży przekonania o własnym wpływie na bieg wydarzeń w Europie
 • działaniu na rzecz umacniania dobrego wizerunku PE oraz innych organów i instytucji Unii Europejskiej
 • przygotowaniu grupy młodzieży z Gdańskiego Liceum Autonomicznego do ewentualnej przyszłej pracy w dziedzinie dziennikarstwa, produkcji filmowej lub integracji europejskiej
 • zachęceniu do poszerzania wiedzy na ten temat PE i do udziału w przyszłych wyborach.
Ekipa realizatorów filmów uzupełniona będzie o grupę licealistów Gdańskiego Liceum Autonomicznego , którzy wezmą na siebie zadanie researcherów, reporterów i prezenterów poszczególnych zagadnień. Filmy uzyskają dzięki temu formę filmowych prezentacji na zadany temat, przygotowanych przez samą młodzież. Cykl wydany zostanie w 2000 egzemplarzy w postaci płyt DVD.
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Parlamentu Europejskiego"Ecce homo" - takimi słowami dokonał prezentacji Jezusa Chrystusa Poncjusz Piłat podczas sądu nad nim. To nie tylko przedstawienie Boga, który stał się człowiekiem, ale i każdego z nas. Naszych problemów, naszej cywilizacji, naszych lęków i nadziei. Pytań i odpowiedzi, które mogą być ważne w naszym codziennym życiu. W programie prezentowane są różnorodne poglądy, kontrowersyjne tematy, tajemnice, które warto odkryć. Każdy odcinek rozgrywa się w innym miejscu, będącym ilustracją aktualnego tematu rozmowy. Autor programu wspólnie z rozmówcami skupiać się będzie na poszukiwaniu przez młode pokolenie Polaków swego miejsca w Kościele, odpowiedzi na nurtujące ich pytania odnośnie wiary, Boga, religii. Czy rzeczywiście czują się pokoleniem Jana Pawła II?.......
Scenariusz i prowadzenie: Adam Hlebowicz, realizacja TV: Waldemar Płocharski. Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk"Hospicjum" - 6-odcinkowy program społeczny, którego celem jest zafascynowanie widza pracą wolontariusza w Hospicjum im. ks. E.Dutkiewicza w Gdańsku. Realizatorzy chcą przedstawić tę pracę jako tytaniczne zmagania o wielką stawkę. Każdy z odcinków przedstawia kilka wątków z życia hospicjum, zarówno w wymiarze sukcesów , jak i tych trudniejszych chwil.... płacz, złość, konflikty... poprzez prezentację jednej osoby ( pielęgniarki, wolontariusza albo skazanego więźnia, pracującego przy pacjentach), realizującej swoje obowiązki w autentycznych scenach , ale także żyjących własnym życiem poza hospicjum (np. dom, więzienie). Opowieść filmową uzupełniać będzie osobisty komentarz bohatera.
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku"Gdańska modlitwa za ojczyznę" - film dokumentalny przedstawiający wkład Kościoła gdańskiego w przemiany, jakie dokonały się w Polsce po 1980 roku.

Scenariusz i reżyseria: Anna Maria Mydlarska
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Film współfinansowany przez:


Samorząd Województwa Pomorskiego"Dni maja, dni sierpnia '88" - 8-odcinkowy program dokumentalny z udziałem Mirosława Baki, przypominający wydarzenia na Wybrzeżu i w Nowej Hucie w maju i sierpniu 1988, które doprowadziły do przełomu Okrągłego Stołu.

Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska, reżyseria: Krzysztof Kalukin
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Programu 2 TVP S.A."Sztuka" - film dokumentalny z udziałem Piotra Fronczewskiego, poświęcony historii propagandy komunistycznej w Polsce, od lat 50. aż do współczesności. Scenariusz i reżyseria: Andrzej Trzos-Rastawiecki.

Koproducenci:

      

Film współfinansowany przez:

"Nie ma wolności bez Solidarności" - 8-odcinkowy program dokumentalny z udziałem Mirosława Baki, przypominający wydarzenia na Wybrzeżu i w Nowej Hucie w maju i sierpniu 1988, które doprowadziły do przełomu Okrągłego Stołu. Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska, reżyseria: Krzysztof Kalukin.
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Programu 2 TVP S.A."Taśmy - świadkowie - historia" - cykliczny program publicystyczny, do którego punktem wyjścia będą filmy i materiały archiwalne Video Studio Gdańsk, próbujący przekazać widzom, że najnowsza historia Polski jest naszym dziedzictwem wartym rozpoznania. Zarówno poprzez świadectwa konkretnych ludzi, uczestników wydarzeń z lat 1980-1989, jak i nieznane czy mało znane dokumenty oraz refleksję nad tymi wydarzeniami.
Autorzy: Marian Terlecki, Barbara Madajczyk-Krasowska, Waldemar Płocharski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Historia

» zobacz zdjęcia"Dziedzictwo cystersów z Gdańska - opat z Oliwy" - film dokumentalny, poświęcony postaci opata Jacka Rybińskiego, mecenasa sztuki, duchownego, założyciela kompleksu parkowo-pałacowego w Gdańsku-Oliwie, budowniczego zespołu zakonnego i Katedry Najświętszej Marii Panny.
Scenariusz i reżyseria: Anna Maria Mydlarska

Koproducenci:
      
"Grudzień '70 - pamiętamy" - film dokumentalny, dedykowany pamięci Grudnia 1970, odwołujący się przede wszystkim do pamięci ofiar i świadków, ale także o próbach wyciszania tej pamięci przez komunistyczny reżim.
Scenariusz i reżyseria: Anna Maria Mydlarska Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Fundacji Centrum Solidarności"Jak sobie radzić z molestowaniem seksualnym?" - film edukacyjny przeznaczony dla żołnierzy Wojska Polskiego.
Scenariusz i realizacja: Paweł Filarski, Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk i Synergia - Wytwórnia Filmów Szkoleniowych dla Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej"Uwaga, stereotyp!" - film edukacyjny przeznaczony dla żołnierzy Wojska Polskiego.
Scenariusz i realizacja: Paweł Filarski, Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk i Synergia - Wytwórnia Filmów Szkoleniowych dla Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej"Na fali" - reportaż, ukazujący bezrobotnych z regionu gdańskiego, którzy wzięli udział w warsztatach, realizowanych w ramach Partnerstwa na Rzecz Rozwoju "Na fali", prowadzonych przez gdański Caritas. Dzięki udziałowi w tym projekcie, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, kilkudziesięciu osobom dało się wyjść z bezrobocia.
Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańska dla Caritas Archidiecezji Gdańskiej"Ecce homo" - takimi słowami dokonał prezentacji Jezusa Chrystusa Poncjusz Piłat podczas sądu nad nim. To nie tylko przedstawienie Boga, który stał się człowiekiem, ale i każdego z nas. Naszych problemów, naszej cywilizacji, naszych lęków i nadziei. Pytań i odpowiedzi, które mogą być ważne w naszym codziennym życiu. W programie prezentowane są różnorodne poglądy, kontrowersyjne tematy, tajemnice, które warto odkryć. Każdy odcinek rozgrywa się w innym miejscu, będącym ilustracją aktualnego tematu rozmowy. Autor programu wspólnie z rozmówcami skupiać się będzie na poszukiwaniu przez młode pokolenie Polaków swego miejsca w Kościele, odpowiedzi na nurtujące ich pytania odnośnie wiary, Boga, religii. Czy rzeczywiście czują się pokoleniem Jana Pawła II?.......
Scenariusz i prowadzenia: Adam Hlebowicz, realizacja TV: Waldemar Płocharski. Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk

design by dorota reszke, administracja Marek Purzyński