Video Studio Gdańsk

 • W produkcji

„Internowani w obozach wojskowych w latach 1982-1983” - cykl 3. filmowych notacji historycznych z udziałem  działaczy Solidarności i kapłanów z tczewskich środowisk pracy, którzy współpracowali w działaniach opozycyjnych w PRL.  Po zakończeniu realizacji notacje zostaną udostępnione w domenie publicznej.

Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Zadanie współfinansowane przez : Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Logo : Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Zapraszamy na muzyczno-literacką ucztę w wykonaniu Andre Ochodlo i zespołu TrioMania: 10 wybitnych kompozycji i tekstów, autorów polskich, niemieckich, francuskich, angielskich i tworzących w języku jidysz. Spektakl ten to emanacja wielonarodowego charakteru Pomorza, wielokulturowej artystycznej tożsamości Ochodlo i otwartości regionu pomorskiego na bogactwo współistniejących w nim dawniej i dziś kultur społeczności lokalnych. Widowisko zarejestrowane zostało w Teatrze Atelier im. Agnieszko Osieckiej w Sopocie w lipcu 2023 roku, Powstało jak wspólny projekt Video Studio Gdańsk i Fundacji Teatru Atelier, zrealizowany przy wsparciu środków Województwa Pomorskiego.

Video Studio Gdańsk

...
Czytaj więcej...

 • W produkcji

Internowani w obozach wojskowych w latach 1982-1983 - cykl 3. filmowych notacji historycznych z udziałem działaczy „Solidarności”, represjonowanych w latach 1982-1983 poprzez uwięzienie w wojskowych obozach internowania (WOI) m.in. w Czerwonym Borze i w Chełmnie.  Po zakończeniu realizacji notacje zostaną udostępnione w domenie publicznej, tj. na stronie internetowej i kanale YouTube Video Studio Gdańsk.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

„Pięć miłości” – widowisko telewizyjne, prezentujące jubileuszowy recital Andre Hübnera-Ochodlo utworów wykonywanych w 5. językach: polskim, jidysz, niemieckim, francuskim i angielskim, do tekstów najwybitniejszych autorów tekstów o żydowskim rodowodzie, z muzyką polskich i zagranicznych kompozytorów. Wokaliście towarzyszyć będzie zespół TrioMania w składzie: Piotr Mania, Luis Mora Matus i Adam Żuchowski. W programie m.in. „Hoyke Violontsheln”, „Die Moritat von Mackie Messer”, „My Way”, „Ne me quitte pas”, „Tomaszów” i wiele innych. Zarejestrowany na deskach Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie spektakl to emanacja wielonarodowego charakteru Pomorza, wielokulturowej artystycznej tożsamości Ochodlo i otwartości regionu pomorskiego na bogactwo

...
Czytaj więcej...

 • W produkcji

„Wolontariusz 60+: wiem, co mówię!” – warsztatowy projekt edukacyjny z zakresu promocji i organizacji wolontariatu, kierowany do wolontariuszy/wolontariuszek seniorów/seniorek, rozwijający ich kompetencje komunikacyjne, ale także wspierający ich w poczuciu wspólnoty działań z organizacjami, z którymi i dla których pracują.

Rekrutacja: https://www.facebook.com/wolontariatgdansk, https://www.facebook.com/wolontariatmalbork

Czytaj więcej...

 • W produkcji

Film dokumentalny, inspirowany nieznaną, sensacyjną historią znaczka polskiej poczty polowej armii gen. Andersa w Jangi Jul (Uzbekistan). Za słowem „DOJDZIEMY”, zawartym w treści znaczka, wielokrotnie powtarzanym zarówno przez Andersa, jak i Sikorskiego, podążali długą droga ku niepodległej ojczyźnie żołnierze 2. Korpusu Polskiego. Film opowiadać będzie, równolegle z narracją historyczną, losy kilku z żołnierzy, którzy przemierzyli szlak bojowy z b.ZSRR przez Iran, Palestynę, Włochy, aż do czasów powojennych, pokazujących kres ich wędrówki, nierzadko na emigracji…

"Dojedziemy" - Film dokumentalny, inspirowany nieznaną, sensacyjną historią znaczka polskiej poczty polowej armii gen. Andersa w</p>... </div></article><article class=

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Emisja premierowa: 22 marca 2023, godz. 22.14, TVP Dokument

 • Wydarzenia

Film dokumentalny „Taśmy wolności” w reżyserii Grzegorza Karbowskiego i Waldemara Płocharskiego został zaprezentowany w ramach 20. HAPPY END Festiwalu Filmów Optymistycznych w Rzeszowie. Rozmowę z przedstawicielami Video Studio Gdańsk poprowadził dyrektor festiwalu Piotr Paweł Żukowski.

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Pokaz premierowy filmu „Marian Kołodziej. Tajemnica artysty” w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej odbędzie się podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w cyklu „Filmy z Gdyni”.

Zapraszamy na projekcję 12.09.2022 o godz. 14.00 do sali nr 3 kina Helios (CH Riviera).

Po filmie rozmowę z Autorką poprowadzi Bożena Olechnowicz.

 • W produkcji

„Wiara i patriotyzm – współpraca Kościoła i opozycji w PRL” - cykl 4. filmowych notacji historycznych z udziałem  działaczy Solidarności i kapłanów z tczewskich środowisk pracy, którzy współpracowali w działaniach opozycyjnych w PRL.  Po zakończeniu realizacji notacje zostaną udostępnione w domenie publicznej.

Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Zadanie współfinansowane przez : Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Logo : Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Film  dokumentalny „Gdańsk 1939” (reż. Grzegorz Karbowski) został zaprezentowany podczas wydarzenia "Polacy i Polska w Wolnym Mieście Gdańsku. Zapis ekranowy", organizowanego przez Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy.  Towarzyszyły mu wprowadzenia filmoznawczo-historyczne i inne dzieła filmowe, m.in. „Wolne miasto” Stanisława Różewicza.

Fotorelacja z wydarzenia : https://www.facebook.com/CentrumFilmoweUG/posts/157148080078365

 • W produkcji

70-lecie Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej – film rocznicowy, ukazujący specyfikę tego wydziału, łączącą tradycję i doświadczenie z młodzieńczą ciekawością, pomysłowością i nastawieniem na przyszłość. O jego wyjątkowości stanowi nie  tylko arcynowoczesna infrastruktura, ale przede wszystkim dociekliwi, innowacyjni ludzie – kadra i studenci -  którzy za pomocą liczb i maszynerii realizują swe pasje. 

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski

Czytaj więcej...

 • W produkcji

Lubię popłakać przy Mazurku Dąbrowskiego – film dokumentalny, przybliżający postać wielokrotnego mistrza świata, Europy i Polski w armwrestlingu – Maćka Gralaka, który w dzieciństwie przeszedł porażenie mózgowe. Dziś jest gwiazdą sportu i najpopularniejszym mieszkańcem rodzinnego Dąbia. Na swoje życiowe i sportowe sukcesy pracuje wspólnie z ojcem Stanisławem – trenerem i sparingpartnerem. Za wzruszeniami, płynącymi ze słuchania hymnu Polski, odgrywanego po zwycięstwach w zawodach stoi nie tylko wielki wysiłek i idea sportu, ale i niezwykła relacja dwóch niezwykłych charakterów, wzmacniana czułą obecnością matki Maćka, towarzyszącej synowi w jego ścieżce edukacji.

Reżyseria: Grzegorz Karbowski

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Wystawę, poświęconą m.in. wolnym mediom podczas I Zjazdu NSZZ „Solidarność”, otwarto w Europejskim Centrum Solidarności (ECS). Kamera BIPS-u (Biura Informacyjno-Prasowego Solidarności, które stworzyło zręby dzisiejszego Video Studio Gdańsk), pracująca podczas  Zjazdu, była wtedy najnowocześniejszym zestawem ENG (Electronic News Gathering), wykorzystywanym w telewizjach na świecie - był to początek niezależnych mediów elektronicznych w PRL-u. Podarowany przez  Międzynarodową Konfederację Wolnych Związków zawodowych sprzęt telewizyjny służył do realizacji opozycyjnej  produkcji filmowej do 1990 roku. Wystawę przygotowało ECS we współpracy z Video Studio Gdańsk w ramach Święta Wolności. Otworzyli ją Basil Kerski - dyrektor ECS i Waldemar Płocharski - wiceprezes VSG. 

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Emisja premierowa: 02 września 2021, godz. 17.00, TVP Historia
Emisja powtórkowa: 03 września 2021, godz. 08.55, TVP Historia

 • W produkcji

„100-lecie urodzin Mariana Kołodzieja” – filmowy portret jednego z najwybitniejszych gdańskich artystów, twórcy scenografii do kilkuset spektakli teatralnych, filmów fabularnych, autora projektów papieskich ołtarzy. Luki w biografii lat przedwojennych, jego związek duchowy z Gdańskiem, którego jest honorowym obywatelem, tematyka spraw ostatecznych wielu jego prac, głos zabierany w ważnych kwestiach społecznych składają się na tajemnicę Kołodzieja jako Człowieka i jako Artysty, której w filmie realizatorzy będą próbowali przed widzami uchylić. Prezentację filmu dla społeczności Gdańska zaplanowano na dzień setnej rocznicy urodzin Bohatera – 6.12.2021 w Europejskim Centrum Solidarności.

Reżyseria: Anna Maria Mydlarska

Produkcja:

...

Czytaj więcej...

 • W produkcji

„Pomorskie dziedzictwo niezależnej kultury audiowizualnej. 40-lecie Video Studio Gdańsk” – dokumentalny projekt filmowy, ukazujący powstanie w 1981 roku podczas I Zjazdu Solidarności w Gdańsku pierwszej niezależnej w powojennej Polsce telewizji, która stworzyła zręby organizacyjne dzisiejszego Video Studio Gdańsk - pierwszego i najdłużej działającego niezależnego producenta telewizyjnego w Polsce. Projekt podsumowywać będzie 40 lat jego działalności, wyrosłej na gdańskiej i pomorskiej tradycji wolności słowa i kultury.

Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Reżyseria: Andrzej Mańkowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk 2020

Emisja premierowa:  10 czerwca 2021, godz. 17.30, TVP Historia
Emisja powtórkowa: 11 czerwca 2021, godz. 09.00, TVP Historia

 • W produkcji

„Kościół katolicki wobec działalności opozycyjnej w PRL” - cykl 5. filmowych notacji historycznych z udziałem kapłanów z diecezji gdańskiej, pelplińskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej, którzy współpracowali z antykomunistyczną opozycją od lat 60-70. Po zakończeniu realizacji notacje zostaną udostępnione w domenie publicznej.

Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Zadanie współfinansowane przez : Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Logo Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Reżyseria: Andrzej Moś
Produkcja: Video Studio Gdańsk 2018

Emisja premierowa: 26 stycznia 2021, godz. 23.20, TVP2

 • Wydarzenia

Kolejny odcinek cyklu telewizyjnego Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego pt. "Archiwum zimnej wojny" poświęcony będzie Video Studio Gdańsk - pierwszemu niezależnemu producentowi TV w Polsce. O jego wpisującej się w historię konfliktu między światem Wschodu i Zachodu działalności opowiada w ilustrowanym archiwaliami ze zbiorów Video Studio Gdańsk programie m.in. wiceprezes Zarządu - Waldemar Płocharski. Premiera na antenie TVP Historia w dniu 18.12.2020 o godz. 22.15.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Realizacja: Andrzej Mietkowski, Jan Sosiński
Produkcja: TVP Historia 2020
Emisja premierowa: 18 grudnia 2020, godz, 22.15, TVP Historia

 • W produkcji

"Nynkowy czyli Jasień"- wykład prof. Andrzeja Januszajtisa połączony z prezentacją multimedialną na temat historii gdańskiego Jasienia. Projekt zrealizowany z inicjatywy Rady Dzielnicy Jasień, przy wsparciu Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Realizacja: Waldemar Płocharski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Wydarzyło się na Zjeździe"- cykl 7. filmów, dotyczących I Zjazdu NSZZ "Solidarność", realizowany w związku z przyszłorocznym 40-leciem tego wydarzenia w historii związku i powojennej historii Polski. Pierwsze wolne wybory (Przewodniczącego "S"), próby dezorganizacji Zjazdu przez SB, informatyzacja i obsługa prasowa Zjazdu, prace komisji programowej, wykuwanie podstaw dla samorządu terytorialnego, organizacja Zjazdu - to tylko kilka z tematów, które zgłębiać będzie ten cykl filmów.

Realizacja: Grzegorz Karbowski, Jacek Borzych
Produkcja: Video Studio Gdańsk

 • W produkcji

"Andrzej Cybulski. Ten od kultury"- film dokumentalny poświęcony wybitnemu menedżerowi kultury, dyrektorowi wielu trójmiejskich instytucji kultury, literatowi - autorowi m.in. "Pokolenia kataryniarzy" - Andrzeja Cybulskiego. Realizował wiele programów artystycznych w dziedzinie filmu - w ramach DKF im. Zbyszka Cybulskiego, teatru - także eksperymentalnego i muzyki (zwłaszcza jazzowej) przede wszystkim w czasach rozkwitu kultury studenckiej w Klubie Żak, którego był wieloletnim szefem. Współtworzył Wojewódzki Ośrodek Kultury w Gdańsku, był dyrektorem Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie, gdzie zrealizował w latach 70. ubiegłego wieku kilkanaście festiwali w Operze Leśnej. Szefował redakcji "Liter", kierował Teatrem Muzycznym w Gdyni, z którym musiał pożegnać się w

...
Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Premiera on-line filmu pt. "1990 - narodziny samorządności" (tytuł roboczy : "Pierwsze wolne wybory") odbędzie się podczas posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich w dniu 30 września 2020 o 12.00. Link do filmu znajduje się tutaj.

Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

 • W produkcji

"Kampania na rzecz zrównoważonego rozwoju Pomorza"- film podsumowujący projekt informacyjno-edukacyjny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Działania w ramach kampanii koncentrowały się na zagadnieniach przeciwdziałania zmianie klimatu w obrębie racjonalnego wykorzystania zasobów, gospodarki o obiegu zamkniętym i ochronie bioróżnorodności.

Realizacja: Wojciech Ostrowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Pierwsze wolne wybory"- film dokumentalny, poświęcony narodzinom i 30-letniej historii Polski samorządowej. W pierwszych calkowicie wolnych wyborach porzuciliśmy Polskę scentralizowaną, resortową na rzecz Polski samorządowej ze społeczeństwem obywatelskim, która rozbudziła społeczną energię, wykreowała wiele bezpartyjnych i apolitycznych samorządów, uwolniła wiele inicjatyw lokalnych. Dziś jesteśmy beneficjentami tych dokonań. "Bierzcie sprawy w swoje ręce" - te słowa Lecha Wałęsy wcielali w życie autorzy procesu projektowania reform 1990 r.: Zygmunt Frankiewicz, Andrzej Porawski, Jerzy Stępień. Wraz z samorządowcami szczebla gminnego opowiedzą o swoich doświadczeniach budowania Polski samorządowej. W filmie przypomnimy także cytaty z dorobku "ojców założycieli"

...
Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Premiera on-line spektaklu Pt. "Danuta W." - monodramu Krystyny Jandy z wykorzystaniem archiwalnych materiałów filmowych Video Studio Gdańsk - odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia 2020 o 18.00: (live) oraz Vimeo.

 • Na antenach

Reżyseria: Anna Maria Mydlarska, Jacek Mydlarski
Produkcja: Video Studio Gdańsk 2001
Emisja: 2 kwietnia 2020, godz. 13.30, TVP Historia

 • Wydarzenia

Decyzją Zarządu Fundacja udostępniła na czas społecznej kwarantanny 64 filmy dokumentalne, zrealizowane przez Video Studio Gdańsk, w domenie publicznej. Są one dostępne na youtube.com, można je również oglądać tak jak dotychczas na stronie www.archiwumfilmowe.pl. Zapis najważniejszych wydarzeń społeczno-politycznych okresu przełomu sierpniowego i transformacji ustrojowej, filmowe portrety artystów, dokumenty poświęcone kulturze duchowej autorstwa wielu wybitnych dokumentalistów i dokumentalistek - to zawartość tego zbioru, udostępniona w 40. roku działalności Video Studio Gdańsk.

 • Wydarzenia

Projekcja odbyła się z inicjatywy Katarzyny Kubackiej-Seweryn, szefowej Młodzieżowej Akademii Filmowej "Otwórz Oczy" działającej w Konińskim Domu Kultury w rocznicę 85. urodzin Bohatera filmu - Szymona Pawlickiego. Udział wzięli m.in.: reżyser Andrzej Moś, prezes Konińskiej Fundacji Kultury Krzysztof Pydyński, koledzy i współpracownicy S. Pawlickiego z Kabaretu "Koński Ogon", młodzież i nauczyciele II LO w Koninie i słuchacze konińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Reżyseria: Andrzej Mańkowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk 2015
Emisja premierowa: 20 lutego 2020, godz. 13.30, TVP Kultura

 • Na antenach

Reżyseria: Andrzej Trzos-Rastawiecki
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Emisja premierowa: 3 lutego 2020, godz. 23.10, TVP1

 • Na antenach

Reżyseria: Ewa Pytka
Produkcja: Video Studio Gdańsk 1995

Emisja premierowa: 8 grudnia 2019, godz. 19.40, TVP Historia

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski, Wojciech Ostrowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Emisja premierowa: 11 listopada 2019, godz. 19.20, Twoja Telewizja Morska

 • W produkcji

"Nasze małe muzeum"- film, przedstawiający odczytywanie historii Pomorza od 1918 r. z pamiątek i opowieści zbieranych przez lokalnych muzealników-amatorów w różnych miejscach naszego regionu. Działania te są emanacją pasji i dowodem rosnącego zainteresowania mieszkańców Pomorza dziejami ich małych ojczyzn.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Gdańsk 1939"- edukacyjny film dokumentalny, ukazujący wydarzenia 1939 r. w Gdańsku jako historię zewnętrznej, planowej interwencji.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"1939.Pamięć i przesłanie"- spot filmowy, opowiadający historię "zwyczajnych" bohaterów II wojny światowej - weteranów, zderzoną z historią szczęśliwych brakiem doświadczenia wojennego współczesnych postaci, dla których pamięć wojny niesie w swym przesłaniu obowiązek nauki, pracy i zaangażowania wobec kraju swych antenatów i własnego.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"1989. U źródeł sukcesu"- film dokumentalny, przypominający historię początków transformacji gospodarczej w Polsce, ścieranie się wielu gospodarczych koncepcji i najważniejsze postaci, które wypracowywały te koncepcje. Jak po 30.latach widzą tamten czas : prof. Ryszard Bugaj, prof. David Lipton, prof. Jeffrey Sachs czy Janusz Lewandowski i Jacek Merkel. Przewodnikiem widza po meandrach pomysłów na uzdrowienie polskiej gospodarki z czasów przełomu będzie b.premier Jan Krzysztof Bielecki.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Reżyseria: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Emisja: 8 grudnia 2018, godz. 18.50, TVP Historia

 • Na antenach

Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Emisja: 10 października 2018, godz. 15.35, TVP3

 • Wydarzenia

Pracownicy i współpracownicy Video Studio Gdańsk zostali uhonorowani medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medale przyznawane sa przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji, wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Więcej informacji : tutaj oraz tutaj.

 • W produkcji

"Przywrócić Polsce banderę"- film, poświęcony polskim marynarzom i polskim załogom jednostek morskich w kontekście żeglugi światowej i transportu morskiego, popularyzujący wiedzę o życiu i pracy na morzu.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Wiosna nasza"- film dokumentalny, przypominający protesty i strajki na Wybrzeżu w roku 1988, ukazane przez pryzmat ludzkich emocji, wywołanych sytuacją życiową, problemami ekonomicznymi, przebiegiem strajku itp. W filmie wystąpią pierwsi bohaterowie tych wydarzeń - nowe pokolenie demokratycznej opozycji, drugi plan tworzyć będzie aktywność członków starszego pokolenia "Solidarności". Ogólnopolski wymiar protestów w Gdańsku nie został dotąd zdyskontowany w sposób, na który w pełni zasługuje - jest on bowiem obok Sierpnia 1980 kamieniem milowym polskiej drogi do demokracji. W filmie wykorzystane zostaną unikalne archiwalne materiały filmowe, zarejestrowane przez Video Studio Gdańsk w maju i sierpniu 1988.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Realizacja: Piotr Bikont, Leszek Dziumowicz
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Emisja: 1 maja 2018, godz. 10.20, TVP3 Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz i reżyseria: Mieczysław B. Vogt
Produkcja: Video Studio Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, TVP SA

Emisja:
17 stycznia 2018, godz. 22.00, TVP1

29 stycznia 2018, godz. 23.00, TVP Polonia
30 stycznia 2018, godz. 14.20, TVP Polonia

 • Na antenach

Scenariusz i reżyseria: Elżbieta Jachlewska, Elżbieta Rutkowska
Produkcja: Stowarzyszenie Waga i Video Studio Gdańsk

Emisja premierowa: 26 grudnia 2016, godz. 12.00, POLSAT News 2
Emisje powtórkowe: 30 grudnia 2016, godz. 00.00, 6 stycznia 2017, godz. 17.00, POLSAT News 2

 • W produkcji

"Szymon Pawlicki"- film dokumentalny, ukazujący barwne życie znanego opozycjonisty, aktora, animatora kultury i działacza społecznego, wiernego swoim dwóm małym ojczyznom - Wybrzeżu i Ziemi Wielkopolskiej.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Ołtarz żywy" - projekt filmowy promujący ludową twórczość rzeźbiarzy kaszubskich. Poprzez przybliżenie dorobku dwóch regionalnych artystów autorzy ukazują różnorodność ich prac, swoistą innowacyjność, stałe poszukiwania nowych inspiracji. Nie bez znaczenia jest fakt, iż obaj zostali zaangażowani do prac nad ołtarzem papieskim, realizowanych według projektu i pod kierownictwem Mariana Kołodzieja w roku 1999. W reportażu wspominają oni tamten czas, a unikalne archiwalne materiały filmowe sprzed 18 lat przypominają tamte niezwykłe działania artystyczne.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Życie solidarnością pisane" - dokumentalny portret Grażyny Przybylskiej-Wendt - jedynej kobiety w Prezydium Komisji Krajowej "Solidarności", lekarki, działaczki społecznej, radnej Miasta Płocka, poetki - oparty na jej życiowym doświadczaniu mocy solidarności. Pierwszy raz bohaterka filmu zetknęła się z nią, w sposób jeszcze nie do końca uświadamiamy, w czasach szkolnych, później w okresie pracy zawodowej, działalności związkowej, internowania aż po solidarność z najbardziej potrzebującymi terminalnie chorymi, kiedy zakładała w Płocku hospicjum.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem"- film dokumentalny, poświęcony jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli życia społeczno - politycznego współczesnej Polski. Zdzisław Najder tkwił w najintensywniejszym okresie transformacji ustrojowej i reorientacji geopolitycznej w centrum polskiej polityki. Poprzez Jego losy i z Jego perspektywy film opowie o drodze wyjścia Polski ze strefy wpływów Moskwy na rzecz integracji z Zachodem. Będzie portretować Bohatera na tle najnowszej historii Polski - jako polityka, intelektualistę, człowieka, ale też prowadzić widza do głębszych, bardziej uniwersalnych refleksji na temat mechanizmów wielkiej polityki i uwikłania w nią ludzkiej jednostki.

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Przedpremierowy gdański pokaz filmu dokumentalnego pt. "Założę czerwone spodnie!", zrealizowanego w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS na lata 2014-2020

Reżyseria: Elżbieta Rutkowska
Produkcja: Stowarzyszenie Waga i Video Studio Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk, audytorium 28.11.2016, godz.18.00

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Mańkowski i Bożena Olechnowicz
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Emisja: 1 listopada 2016, godz. 20.00, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Karbowski, Wojciech Ostrowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk i Narodowe Muzeum Morskie

Emisja premierowa: 31 sierpnia 2016, godz. 22.50, TVP1

 • Wydarzenia

Pokaz filmu dokumentalnego pt. "Mondo Migliore" w reżyserii W. Wasilewskiego i D. Jabłońskiego, zrealizowanego podczas Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze w roku 1991, z udziałem Jana Pawła II. Film wyprodukowany przy udziale Video Studio Gdańsk.

Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk, audytorium 03.08.2016, godzina 18.00

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Zmarł arcybiskup Tadeusz Gocłowski, jeden z Fundatorów Fundacji. Był wielkim autorytetem, patronem i Przyjacielem działań, realizowanych przez Video Studio Gdańsk w ostatnich 30 latach.

 • Wydarzenia

W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość, symbolicznie rozpoczynająca przekazywanie w depozyt do ECS archiwalnych zbiorów filmowych Video Studio Gdańsk. Rewitalizację, katalogowanie i digitalizację archiwaliów Video Studio Gdańsk z lat 1981-1992, dokumentujących najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne okresu przełomu i transformacji ustrojowej, przeprowadza Fundacja Archiwum Filmowe "Drogi do Niepodległości", założona w tym celu w roku 2004.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Mańkowski, Bożena Olechnowicz
Współpraca: Henryk Tronowicz

Emisja premierowa: 28 grudnia 2015, godz. 12.40, TVP1

 • Na antenach

Reżyseria: Grzegorz Karbowski

Emisje premierowe: 19 grudnia 2015 o godz. 12.00, POLSAT News 2
Po emisji filmu rozmowa w programie "Fajka Pokoju".

 • Na antenach

Reżyseria: Grzegorz Karbowski

Emisje premierowe: 28 listopada 2015 o godz. 09.20 i 21.20, Pomorska TV
Emisje powtórkowe:
29 listopada 2015 o godz. 15.20, Pomorska TV
30 listopada 2015 o godz. 09:20 i 15.20, Pomorska TV

Pomorska TV dostępna jest na kanale 350 telewizji kablowej UPC i na www.pomorska.tv

 • Na antenach

Reżyseria: Grzegorz Karbowski

Emisja premierowa: 20 listopada 2015, godz. 20:00, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 22 listopada 2015, godz. 19:45, TVP Gdańsk

 • W produkcji

"Kobieta bez przestrzeni" - projekt, inspirowany filmem "Miss Representation" J. Siebel Newsom, dotyczy problemu stygmatyzowania kobiet przypisanymi im stereotypowo rolami i wynikającej z tego dyskryminacji. Ma zwrócić uwagę masowego widza na te zjawiska i ukazać skutki realizowanej w ten sposób - głównie przez media - manipulacji. Celem projektu jest upowszechnienie tych informacji, skutkujące krytycznymi postawami społecznymi i wyborczymi. Projekt wykorzystywać będzie jako narzędzie film dokumentalny, który zostanie zaprezentowany na pokazach w większych miastach i małych miejscowościach, poprzez emisję telewizyjną, publikację w internecie i dystrybucję DVD.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"O kinie: Bokiniec" - gdański DKF "ŻAK" w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia gromadził największych polskich twórców filmowych, ich filmy i zaangażowanych odbiorców tych filmów... Dokument o Lucjanie Bokińcu - pomysłodawcy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - przypomina czas, w którym kino rzeczywiście kształtowało człowieka i miało siłę zmieniania świata. Czy współczesne kino ma szansę, by znów odgrywać podobną rolę? Lucjan Bokiniec powiedziałby: "Jak najbardziej tak! Bo w życiu nie ma rzeczy niemożliwych".

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Realizacja: Wojciech Ostrowski, Katarzyna Żelazek

Pomorska TV:
Emisja premierowa: 20.12.2014, godz. 09.20, 15.20, 21.20
Emisja powtórkowa:
21.12.2014, godz. 09:20, 15.20, 21.20
22.12.2014, godz. 09:20, 15.20

TVP Gdańsk:
Emisja premierowa: 25.12.2014, godz. 10.30
Emisja powtórkowa: 28.12.2014, godz. 19.00

 • W produkcji

"Założę czerwone spodnie" - film dokumentalny, realizowany w ramach projektu o tym samym tytule. Jego inspiracją była akcja Trójmiejskiej Akcji Kobiecej pn. "Tak. Odważę się.", podczas której kobiety wypisywały na kartkach afirmację działania, które odważą się podjąć. Jedna z uczestniczek - osoba starsza, seniorka, napisała "Odważę się założyć czerwone spodnie!". Prezentacja portretów filmowych kobiet 60+, aktywnych, odważnych ma za zadanie pobudzić seniorki do odważnych kroków. Może to być krok mały - jak założenie czerwonych spodni, ale też i duży - np. start w wyborach samorządowych.

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Nowa, unikatowa, multimedialna kolekcja NINATEKI, powstała z okazji obchodów 25-lecia wyborów w 1989 r, i prezentująca przebieg i kulisy obrad Okrągłego Stołu jest już dostępna na portalu ninateka.pl. To unikatowe źródło wiedzy o obradach Okrągłego Stołu. Kolekcję tworzą wyselekcjonowane nagrania z archiwów Video Studio Gdańsk i radia RFI.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Trwanie. Rękodzieło i rzemiosło artystyczne w regionie gdańskim" - projekt filmowy poświęcony twórczej pracy ludzi wykonujących unikalne, niejednokrotnie już wymierające zawody rękodzieła artystycznego, związanych przez swoją pracę i historię życia z Pomorzem Gdańskim. Autorzy ukażą w filmie m.in. takie profesje, jak: grawer, konserwator starych ksiąg, twórca akcesoriów liturgicznych, pozłotnik, witrażysta, hafciarka, garncarz-ceramik, twórca tabakier, twórca miniaturowych aparatów fotograficznych. Idea projektu wychodzi naprzeciw zjawisku zanikania "starodawnych" pracowni i warsztatów rękodzieła artystycznego w regionie gdańskim.

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

4 czerwca 2014 roku wrócimy myślami do pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Gigantycznie zmiany, jakie dokonały się w Polsce po 25 latach, najlepiej widać porównując z dniem dzisiejszym obrazy siermiężnej rzeczywistości i społecznej mentalności z czasów, które zapoczątkowały transformację. Zachęcamy do zapoznania się z filmami zderzającymi je z współczesnością naszego życia i dzisiejszą świadomością, a także z materiałami, przygotowywanymi przed 4 czerwca 1989 w ramach pierwszej prawdziwej kampanii wyborczej.

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "Solidarność - samorządność - tożsamość"

Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Po projekcji przewidziana jest trójstronna debata pn. "Samorząd - to my!" z udziałem młodzieży, samorządowców, bohaterów filmu i przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, która odbędzie się równolegle w Gdyni, Wejherowie i Gniewinie. Debatę poprowadzą dziennikarze TVP Gdańsk, Radia Gdańsk i Dziennika Bałtyckiego.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski

Odcinek 1 - emisja premierowa: 26.10.2013, godz. 18.10,
powtórka: 28.10.2013, godz.17.30
oraz 29.10.2013, godz. 15.30, TVP Gdańsk

Odcinek 2 - emisja premierowa: 02.11.2013, godz. 18.10,
powtórka: 04.11.2013, godz.17.30
oraz 05.11.2013, godz. 15.30, TVP Gdańsk

Odcinek 3 - emisja premierowa: 09.11.2013, godz. 18.10,
powtórka: 11.11.2013, godz.17.30
oraz 12.11.2013, godz. 15.30, TVP Gdańsk

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "Ludzie w cieniu Tablic"

Reżyseria: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku i Video Studio Gdańsk

Spichlerze na Ołowiance, sala konferencyjna
ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk
21.10.2013, godz.12.00 (wstęp za okazaniem zaproszenia)

Pokaz odbędzie się w ramach konferencji prasowej, poświęconej wystawie "21. Dekalog Solidarności".

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Pędzle z włosia bobra miały powodzenie u panów czyli historia odchodzących rzemieślników" - film dokumentalny, portretujący zanikające zawody rzemieślnicze i artystyczne rękodzielnictwo w miejscowościach Pomorza. Świadectwo regionalnej tożsamości, promocja tradycji rzemieślniczo-rękodzielniczych i handlowych, etosu pracy i niepowtarzalności wytworów rąk ludzkich tworzyć będą przesłanie filmu. Autorzy filmu ukażą w nim klimat dawnych lat, naznaczonych jednak współczesną refleksją.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Reżyseria: Ewa Górska

Emisja premierowa: 24 sierpnia 2013, godz. 19:00, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 31 sierpnia 2013, godz. 17.20, TVP Gdańsk

 • W produkcji

"Ludzie w cieniu Tablic" - film dokumentalny, przedstawiający historię tablic z 21. sierpniowymi postulatami w powiązaniu z najnowszymi dziejami Polski i historią Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz losami kilkunastu pojedynczych ludzi. Film powstaje w związku z organizowaną przez Muzeum - Ośrodek Kultury Morskiej wystawą pn. "21 - dekalog Solidarności". Koncentrować się będzie nie tylko na faktach z lat historii, ale także na ludzkich emocjach, postawach, refleksjach i ocenach.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski

Emisje w bloku:
14 kwietnia 2013, godz. 01.25, 07.25, 13.25, 19.25 Pomorska TV
15 kwietnia 2013, godz. 01.25, 07.25, 13.25, 19.25 Pomorska TV

Pomorska TV dostępna jest na kanale 350 telewizji kablowej UPC i na www.pomorska.tv

 • Na antenach

Program muzyczny pt. "Mój sen: Shalom, Polsko!" jest już dostępny w zakładce NINATEKA na portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

NINATEKA to internetowa biblioteka treści audio i audiowizualnych dotyczących kultury. Znajdują się w niej filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne.

Zobacz film

 • Na antenach

Reżyseria: Tomasz Radziemski

Emisja:
18 maja 2013, godz. 01:30, 7:30, 13:30, 19:30, Pomorska TV
19 maja 2013, godz. 01:30, 7:30, 13:30, 19:30, Pomorska TV
20 maja 2013, godz. 01:30, 7:30, 13:30, Pomorska TV

Pomorska TV dostępna jest na kanale 350 telewizji kablowej UPC i na www.pomorska.tv

 • W produkcji

"Solidarność-samorządność-tożsamość" - edukacyjny projekt historyczny, mający za zadanie uświadomienie znaczenia działań podejmowanych na poziomie samorządu lokalnego i ich wpływu na jakość życia mieszkańców. Promować będzie wśród młodzieży ideę samorządności lokalnej jako narzędzia kształtującego tożsamość obywatelską.
W ramach projektu powstanie film dokumentalny, w którym wykorzystane zostaną notacje z osobami, które po Sierpniu 1980 w samorządności widziały istotę przemian ustrojowych w Polsce, archiwalia z I Zjazdu "S" i zdjęcia współczesne. Film ukazywać będzie dobre praktyki samorządowe i realizację idei samorządności na przykładzie miasta Gdyni.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Realizacja: Waldemar Płocharski, Marek Wojciechowski

Emisja premierowa: 26 stycznia 2013, godz. 14.40, TVP Kultura
Emisja powtórkowa: 27 stycznia 2013, godz. 19.00, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski

Emisja premierowa: 19 stycznia 2013, godz. 11.00, Pomorska TV
Emisja powtórkowa:
19 stycznia 2013, godz. 17.00, 23.00, Pomorska TV
20 stycznia 2013, godz. 11.00, 17.00, 23.00, Pomorska TV

Pomorska TV dostępna jest na kanale 350 telewizji kablowej UPC i na www.pomorska.tv

Emisja premierowa: 12 lutego 2013, godz. 19.15, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 16 lutego 2013, godz. 18.00, TVP Gdańsk

 • W produkcji

"Gaz, ropa, żwir i nie tylko" - film edukacyjno-dokumentalny, mający za zadanie upowszechnienie i popularyzację wśród mieszkańców Pomorza wiedzy w dziedzinie występowania i wykorzystania w gospodarce paliw kopalnych.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski

Emisja premierowa: 01 grudnia 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa:
04 grudnia 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
18 grudnia 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
25 grudnia 2012, godz. 09.30, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Realizacja: Waldemar Płocharski, Marek Wojciechowski

Emisja premierowa: 25 listopada 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski

odcinek IV
Emisja premierowa: 10 listopada 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa:
11 listopada 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk
29 listopada 2012, godz. 22.05, Radio Gdańsk

odcinek III
Emisja premierowa: 03 listopada 2012, godz. 17.30, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa:
04 listopada 2012, godz. 19.00, TVP Gdańsk
22 listopada 2012, godz. 22.05, Radio Gdańsk

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Pokaż język czyli debata o stanie polszczyzny na Pomorzu" - 4-odcinkowy program edukacyjny, którego celem jest kształtowanie świadomej i odpowiedzialnej postawy mieszkańców Pomorza wobec polszczyzny, a w szczególności uwrażliwienie ich na zjawiska językowe zachodzące w środowiskach: samorządowców, dziennikarzy, ludzi kultury i młodzieży i ich wpływu na szeroką społeczność.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Od Solidarności do samorządności" - edukacyjny projekt historyczny, w ramach którego powstanie 10 notacji telewizyjnych z udziałem tych uczestników I Zjazdu NSZZ "Solidarność" w roku 1981, którzy w sposób szczególny włączyli się podczas obrad w opracowanie programu budowy samorządności terytorialnej, a tym samym - tworzenie zrębów społeczeństwa obywatelskiego.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Mój sen: SHALOM Polsko!" - widowisko telewizyjne, realizowane w oparciu o koncert pod tym samym tytułem, wykonywany w Teatrze Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie podczas Lata Teatralnego 2012 przez André Ochodlo & The East-West Klezmer Company w składzie: André Hűbner-Ochodlo (śpiew), Marissa Licata (skrzypce), Jan Hermerschmidt (klarnety), Volker Schindel (akordeon), Aleksander Shuvalov (akordeon), Aleksander Zinger (perkusja) i Adam Żuchowski (kontrabas). Program koncertu tworzą przedwojenne piosenki teatralne autorstwa m.in. Mordechaja Gebirtiga, Jacoba Jacobsa, Marka Warshavskiego, Agnieszki Osieckiej, Ewy Korneckiej i Zygmunta Koniecznego, wykonywane w języku jidysz. Emisja widowiska przewidywana jest na antenie TVP Gdańsk

...
Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Gdańska Diecezjalna Komisja Charytatywna" - film dokumentalny, poświęcony powołanej w 1982 roku przez biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka grupie ludzi, która zorganizowała się w domu parafialnym przy kościele św. Brygidy w Gdańsku. Odegrała ona ogromną rolę społeczną i polityczną zarówno w stanie wojennym, jak i w następnych kilku latach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracujących w niej społecznie osób tysiące internowanych, więzionych, wyrzuconych z pracy na skutek działalności opozycyjnej ludzi otrzymało wsparcie materialne, prawne, pomoc medyczną, zaopatrzenie w leki itp.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Solidarność z oddali" - cykl 6. notacji historycznych, poświęconych mieszkającym dziś w krajach skandynawskich Polakom, którzy jeszcze przed powstaniem "Solidarności" organizowali pomoc materialną dla poszkodowanych i prześladowanych przez aparat komunistyczny oraz przerzuty sprzętu poligraficznego do Polski. Obecnie również włączają się w pomoc najuboższym środowiskom w Polsce: sierocińcom, domom pomocy społecznej, hospicjom, szpitalom itp.

Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Europejskiego Centrum Solidarności

 • Na antenach

Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski

Emisja premierowa: 15.06.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 16.06.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk

 • W produkcji

"Pokaż język czyli debata o stanie polszczyzny na Pomorzu" - kolejne odcinki cyklicznego programu edukacyjnego, którego celem jest:

 • ukazanie korzystnych i niepożądanych zmian zachodzących w polszczyźnie
 • uwrażliwienie odbiorców na piękno i bogactwo języka polskiego
 • uświadomienie mieszkańcom Pomorza Gdańskiego ich własnego wpływu na sposób posługiwania się językiem polskim
 • propagowaniu dobrych obyczajów językowych.
Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Żurawie szlaki" - film edukacyjno-dokumentalny, którego celem jest uwrażliwienie widzów na przyczyny zagrożenia tego gatunku (ograniczenie obszaru środowisk lęgowych i żerowisk) w zderzeniu z przyczynami szkód rolniczych, wyrządzanych przez żurawie. Film opisze także znaczenie obszarów środowiskowych znajdujących się w województwie pomorskim, kojarząc je z obecnym stanem populacji żurawia w Polsce, ze wskazaniem na sposoby jego ochrony w przyszłości.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Konfesjonał" - program stawiający najtrudniejsze pytania o wiarę, życie Kościoła i chrześcijańską etykę. Są to w przeważającej części pytania rzadko zadawane publicznie, częściej pojawiające się w intymnych zwierzeniach, a jeszcze częściej ukrywane przed światem......

Czytaj więcej...

 • W produkcji

Pierwszy odcinek cyklu filmów poświęconych I Zjazdowi Delegatów NSZZ "Solidarność" w roku 1981 w hali Oliwia w Gdańsku przybliża atmosferę, która towarzyszyła powstaniu niezależnych od państwowego reżimu środków przekazu: telewizji "Solidarność" - poprzedniczki Video Studio Gdańsk, gazety zjazdowej "Głos Wolny", "Biuletynu Zjazdowego" oraz angielskojęzycznego " Congress Post" , jak również Radiowej Agencji "Solidarności". To te media relacjonowały - po raz pierwszy w powojennej historii Polski - przebieg przełomowych dla związku i kraju wydarzeń, mających miejsce na zjeździe: pierwsze demokratyczne wybory w powojennej Polsce, narodziny samorządności i debatę o przyszłym kształcie ustrojowym wolnego państwa.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Wybrzeże Słowińskie jakiego nie znamy" - film edukacyjno-dokumentalny, którego celem jest walka ze stereotypowym obrazem przyrody Słowińskiego Parku Narodowego i zwrócenie uwagi na mało znane skarby natury tego obszaru: siedliska ptasie, nadmorski bór bażynowy, środowiska torfowiskowe i inne.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Dwudziestolecie transformacji" (tytuł roboczy) - film dokumentalny, ukazujący zmiany w Polsce w latach 1989-2009, w kontekście zarejestrowanych kamerą faktów z roku 1989, takich jak: estetyka ulic, transformacja organizmów gospodarczych, zalegalizowanie niezależnych struktur związkowych, otwarcie na świat - komunikacyjne, gospodarcze, polityczne i kulturalne, powstanie prężnej przedsiębiorczości, ale także - w sferze intelektualnej - zniesienie cenzury i powstanie wolnego rynku mediów...

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski

Emisja premierowa: 23.03.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 24.03.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski

Emisja premierowa: 24.02.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 25.02,2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski

Emisja premierowa: 10.02.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 11.02,2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk

 • W produkcji

"Dom z widokiem na Niebo" - program, udzielający duchowego i naukowego wsparcia rodzinom stawiającym na chrześcijańskie wychowanie dzieci w kontekście procesów kulturowych, zmian w stylu życia i naturalnych zjawisk okresu dojrzewania psychicznego. Pośrednim celem programu jest też informowanie o formach pomocy w wychowaniu, udzielanych przez parafie oraz promowanie aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Zebranie domowników do wspólnej modlitwy, zainteresowanie dorastającego młodzieńca Pismem Świętym, wzbudzenie religijnej gorliwości dziecka to tylko niektóre dylematy, przed którymi stają rodzice, chcący wychowywać swoje dzieci w duchu autentycznej wiary.

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski

Emisja premierowa: 27.01.2012, godzina 17.30, TVP Gdańsk
Powtórka: 28.01.2012, godzina 08.45, TVP Gdańsk

 • Wydarzenia

Video Studio Gdańsk otrzymało wyróżnienia podczas XVII Gali Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego:
- Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- list gratulacyjny Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji 30-lecia działalności za wkład pracy na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego w regionie pomorskim.

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Reportaże pt. "Wolontariat hospicyjny 50+" i "Pokonać uprzedzenia" (reżyseria: Grzegorz Karbowski), wyprodukowane przez Video Studio Gdańsk, otrzymały wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Społecznych "Uda się" w Nowym Warpnie. Przegląd odbywał się pod patronatem Ministra Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej.

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski

Emisja premierowa: 22.10.2011, godzina 18.10, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 25.10.2011, godzina 19.05 i 28.10.2011, godzina 17.15, TVP Gdańsk

 • Wydarzenia

Międzynarodowe jury konkursu Dock's Docs Gdańsk Remix na najciekawszy kolaż dokumentów ze Stoczni Gdańskiej wyłoniło trzech laureatów. Uroczyste wręczenie nagród z projekcją wyróżnionych prac odbędzie się we wrześniu podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Nagrodami są specjalistyczne szkolenia w Ina SUP, francuskiej uczelni należącej do Institut National de l'Audiovisuel (Ina), czyli największego na świecie archiwum radiowo-telewizyjnego.

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Video Studio Gdańsk otrzymało medal księcia Mściwoja II za "wieloletnią wybitną działalność w dziedzinie produkcji filmów i materiałóww multimedialnych promujących Gdańsk i region gdański". Medal wręczony w Dworze Artusa przez Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka i Przewodniczącego Kapituły prof. Jerzego Młynarczyka odebrał prezes Zarządu Video Studio Gdańsk Marek Łochwicki.

Czytaj więcej...

 • Wydarzenia

Rusza Dyskusyjny Klub Dokumentu wiDOKi - przegląd filmów dokumentalnych, wyprodukowanych przez Video Studio Gdańsk, wpisujący się w cykl wydarzeń, związanych z XXX-leciem Niezależnych Mediów Elektronicznych.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Reżyseria: Paweł Chmielewski

Emisja: każdy piątek od 25.02.2011 do 29.04.2011, godzina 17.45, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Reżyseria: Tomasz Radziemski

Emisja premierowa: 20.02.2011, godzina 19.05, TVP Gdańsk
Emisja powtórkowa: 02.03.2011, godzina 17.10, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski

Emisja: 25.11.2010, godzina 17.15, powtórka: 06.12.2010, godzina 18.00, TVP Gdańsk
Emisja: 29.11.2010, godzina 18.15, CSBTv

 • Na antenach

Realizacja: Ewa Górska

Emisja: 24.11.2010, godzina 17.15, TVP Gdańsk,
powtórka: 28.11.2010, godzina 19.05, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski

Emisja: co drugi czwartek miesiąca począwszy od dnia 14.10.2010, godzina 17.45,
powtórka: co drugi piątek miesiąca począwszy od dnia 15.10.2010, godzina 19.20, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz: Grzegorz Karbowski
Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski

Emisja: niedziela, godzina 8.45, powtórka: wtorek, godzina 18.50, TVP Gdańsk

 • W produkcji

"Zatoka Pucka i my" - film edukacyjno-dokumentalny, poświęconego walorom przyrodniczym Zatoki Puckiej, charakteryzujący podwodną i wodną florę i faunę, ukazujący zagrożenia dla tego środowiska, wynikające z tzw. antropopresji, czyli coraz liczniejszej obecności człowieka.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Negocjatorzy i sygnatariusze Porozumień Sierpniowych 1980" - edukacyjny projekt historyczny, w ramach którego powstanie 20 notacji telewizyjnych z udziałem negocjatorów i sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, podpisanych w 1980 roku w Gdańsku oraz film dokumentalny, realizowany w oparciu o te notacje i archiwalne materiały filmowe. Film zaprezentowany zostanie na pokazie przedpremierowym i przekazany do emisji telewizyjnej. Komplety 20 notacji oraz film na nośnikach DVD przekazane zostaną do bibliotek wojewódzkich, kuratoriów i szkół, biorących udział w projekcie oraz instytucji wspierających projekt.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Konfesjonał" - program stawiający najtrudniejsze pytania o wiarę, życie Kościoła i chrześcijańską etykę. Są to w przeważającej części pytania rzadko zadawane publicznie, częściej pojawiające się w intymnych zwierzeniach, a jeszcze częściej ukrywane przed światem. Czy Bóg rzeczywiście słucha moich modlitw? Czy Diabeł istnieje? Czy mam się spowiadać z czytania przygód Harry'ego Pottera? Jak wywołać cud? Czy chrześcijanin może powierzyć opiekę nad chorą matką obcym osobom? Wątpliwości zawarte w pytaniach pojawiają się w filmowym reportażu, a następnie stanowią temat rozmowy z udziałem kaznodziei.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski

Emisja:
część I - 14.11.2009, godz. 18.10, powtórka: 16.11.2009, godz. 19.00, TVP Gdańsk
część II - 28.11.2009, godz. 18.10, powtórka: 30.11.2009,godz. 19.00, TVP GdańskFilm realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

 • Na antenach

Scenariusz i prowadzenie: Adam Hlebowicz
Realizacja TV: Waldemar Płocharski

Emisja: niedziela, godzina 8.45, powtórka: środa , godzina 18.45, TVP Gdańsk

 • Wydarzenia

Marek Łochwicki, Waldemar Płocharski, Wojciech Ostrowski oraz - pośmiertnie - Ryszard Grabowski otrzymali odznaczenia państwowe - ordery Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych. Odznaczenia wręczone zostały w Gdańsku podczas uroczystości z okazji 29. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Czytaj więcej...

 • Na antenach

Realizacja : Anna Maria Mydlarska

Emisja:
11.06.2009, godz. 22.25, TV POLONIA
11.06.2009, godz. 04.10, TV POLONIA
12.06.2009, godz. 14.20, TV POLONIA

 • Na antenach

Realizacja : Anna Maria Mydlarska

Emisja:
04.06.2009, godz. 22.25, TV POLONIA
04.06.2009, godz. 04.10, TV POLONIA
05.06.2009, godz. 14.20, TV POLONIA

 • Na antenach

Reżyseria: Ireneusz Engler

Emisja: 04.06.2009, godz. 11.08, KINO POLSKA
powtórka: 04.06.2009, godz. 23.45, KINO POLSKA

 • Na antenach

Realizacja: Ryszard Grabowski, Marian Terlecki

Emisja: 04.06.2009, godz. 09.57, KINO POLSKA

 • Na antenach

Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Reżyseria: Krzysztof Kalukin

Emisja w TVP2:
odcinek 1 - 16.03.2009, godz. 22.42
odcinek 2 - 18.03.2009, godz. 22.37
odcinek 3 - 23.03.2009, godz. 22.38
odcinek 4 - 25.03.2009, godz. 22.28
odcinek 5 - 30.03.2009, godz. 22.38
odcinek 6 - 01.04.2009, godz. 22.40

 • W produkcji

"Człowiek ze złotym obiektywem" - film dokumentalny poświęcony wybitnemu fotografikowi Markowi Karewiczowi, który dokumentował w szczególności świat muzyków jazzowych i rock'n'rollowych. Ten "portret artysty z czasów młodości" przypomni największe sukcesy Karewicza jako fotografika, autora okładek płytowych i żywą legendę życia artystycznego oraz towarzyskiego zwłaszcza lat 60-tych i 70-tych, umieszczoną na tle społeczno-obyczajowym oraz odwołującą się do realiów epoki PRL-u.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Grudzień 70 - pamięć poległych, pamięć żywych" - projekt historyczny, w ramach którego powstanie 10 notacji telewizyjnych z uczestnikami i świadkami wydarzeń Grudnia 1970 w Trójmieście oraz film dokumentalny, realizowany w oparciu o te notacje i archiwalne materiały filmowe. Film zaprezentowany zostanie na pokazie przedpremierowym i przekazany do emisji telewizyjnej. Komplety 10 notacji oraz film na nośnikach DVD przekazane zostaną do bibliotek wojewódzkich, kuratoriów i szkół, biorących udział w projekcie oraz instytucji wspierających projekt.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

Kalkulator pomorski - dwuczęściowy film dokumentalny, prezentujący realizację Narodowego Planu Rozwoju w latach 2004 - 2006 oraz początki realizacji Narodowej Strategii Spójności. W filmie przedstawione zostaną projekty, realizowane w ramach różnych programów przez samorządy, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe - duże i małe, w regionie pomorskim.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Ja jestem" - cykliczny program społeczno-religijny, którego punkt wyjścia stanowi cytat z Ewangelii św. Mateusza: "Uczcie je [...] zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata".

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Okrągły stół. Droga, czas, kontrowersje" - 6-odcinkowy program dokumentalny z udziałem Mirosława Baki, ukazujący trudną drogę ( trwającą 7 miesięcy, licząc od pierwszego spotkania przywódcy "S" - Lecha Wałęsy z szefem MSW - Czesławem Kiszczakiem) do Okrągłego stołu, najważniejsze jego ustalenia i kulisy negocjacji.

Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska, reżyseria: Krzysztof Kalukin
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Programu 2 TVP S.A.

 • W produkcji

"Notacje historyczne"- filmowy zapis wywiadów z uczestnikami wydarzeń związanych z ruchem społecznym "Solidarność", których fragmenty opublikowane zostaną w Internecie. Projekt realizowany we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności.

 • Na antenach

Reżyseria: Andrzej Fidyk

Emisja: 16.09.2008, godz. 21.57, Kino Polska

 • Na antenach

Scenariusz i prowadzenie: Adam Hlebowicz
Realizacja TV: Waldemar Płocharski

Emisja: 31.08.2008, godzina 8.45, TVP Gdańsk
powtórka: niedziela, godzina 17.00, TVP Gdańsk

Ecce Homo

 • Na antenach

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Emisja: 22.06.2008, godz. 8.15, powtórka: 25.05.2008, godz. 17.00, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Emisja: 25.05.2008, godz. 8.15, powtórka: 28.05.2008, godz. 17.00, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska
Reżyseria: Krzysztof Kalukin

Emisja w TVP2:
odcinek 1 - 12.05.2008, godz. 17.50
odcinek 2 - 13.05.2008, godz. 17.50
odcinek 3 - 14.05.2008, godz. 17.50
odcinek 4 - 15.05.2008, godz. 17.50
odcinek 5 - 16.05.2008, godz. 17.50
odcinek 6 - 19.05.2008, godz. 17.50
odcinek 7 - 20.05.2008, godz. 17.50
odcinek 8 - 21.05,2008, godz. 17.50

 • Wydarzenia

Projekcja filmu pt. "Maj '88"

Realizacja: zbiorowa
Produkcja: Video Studio Gdańsk 1988/2008

Projekcja w ramach obchodów 20. rocznicy strajków w maju 1988 roku ("Maj Niezależnych"), organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską, NSZZ "Solidarność" oraz Miasto Gdańsk, przed debatą pt. "POD PRĄD. Sens i nonsens nonkonformizmu 1988-2008", na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Więcej o obchodach: www.ecs.gda.pl

 • Na antenach

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Emisja: 27.04.2008, godz. 8.15, powtórka: 28.04.2008, godz. 7.45, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Emisja: 23.03.2008, godz. 8.15, powtórka: 24.03.2008, godz. 7.45, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Emisja: 24.02.2008, godz. 8.15, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Reżyseria: Wojciech Ostrowski

Emisja: 13.02.2008, godzina 00.15, TVP2

 • Na antenach

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla TVP Gdańsk, współpraca: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku

Emisja: 27.01.2008, godz. 8.15, TVP Gdańsk

 • W produkcji

"Jeden drugiego brzemiona noście" - film dokumentalny ukazujący relacje między Janem Pawłem II, a ruchem (związkiem zawodowym) "Solidarność" i przedstawiający społeczne nauczanie Karola Wojtyły przez pryzmat roli, jaką w tym nauczaniu odgrywa pojęcie solidarności. Twórcy zadadzą także pytanie o aktualność tego nauczania we współczesnym zglobalizowanym i coraz bardziej globalizującym się świecie. Emisja filmu planowana jest na dzień 16 pazdziernika 2008.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Parlament Europejski bez tajemnic" - 6 - odcinkowy cykl programów edukacyjnych do wykorzystania jako materiał dydaktyczny na lekcjach historii, WOS i przedmiotów związanych z integracją europejską.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Ecce homo" - takimi słowami dokonał prezentacji Jezusa Chrystusa Poncjusz Piłat podczas sądu nad nim. To nie tylko przedstawienie Boga, który stał się człowiekiem, ale i każdego z nas. Naszych problemów, naszej cywilizacji, naszych lęków i nadziei. Pytań i odpowiedzi, które mogą być ważne w naszym codziennym życiu.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Hospicjum" - 6-odcinkowy program społeczny, którego celem jest zafascynowanie widza pracą wolontariusza w Hospicjum im. ks. E.Dutkiewicza w Gdańsku. Realizatorzy chcą przedstawić tę pracę jako tytaniczne zmagania o wielką stawkę.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Gdańska modlitwa za ojczyznę" - film dokumentalny przedstawiający wkład Kościoła gdańskiego w przemiany, jakie dokonały się w Polsce po 1980 roku.

Scenariusz i reżyseria: Anna Maria Mydlarska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Dni maja, dni sierpnia '88" - 8-odcinkowy program dokumentalny z udziałem Mirosława Baki, przypominający wydarzenia na Wybrzeżu i w Nowej Hucie w maju i sierpniu 1988, które doprowadziły do przełomu Okrągłego Stołu.

Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska, reżyseria: Krzysztof Kalukin
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Programu 2 TVP S.A.

 • W produkcji

"Sztuka" - film dokumentalny z udziałem Piotra Fronczewskiego, poświęcony historii propagandy komunistycznej w Polsce, od lat 50. aż do współczesności. Scenariusz i reżyseria: Andrzej Trzos-Rastawiecki.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Nie ma wolności bez Solidarności" - 8-odcinkowy program dokumentalny z udziałem Mirosława Baki, przypominający wydarzenia na Wybrzeżu i w Nowej Hucie w maju i sierpniu 1988, które doprowadziły do przełomu Okrągłego Stołu. Scenariusz: Barbara Madajczyk-Krasowska, reżyseria: Krzysztof Kalukin.
Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Programu 2 TVP S.A.

 • Na antenach

Scenariusz i reżyseria: Anna Maria i Jacek Mydlarscy

Emisja: 18.12.3007, godzina 18.45, TVP Gdańsk

 • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski

Emisja: 15.12.2007, godzina 18.00, TVP Gdańsk
powtórka: 22.12.2007, godzina 08.00, TVP Gdańsk

 • W produkcji

"Taśmy - świadkowie - historia" - cykliczny program publicystyczny, do którego punktem wyjścia będą filmy i materiały archiwalne Video Studio Gdańsk, próbujący przekazać widzom, że najnowsza historia Polski jest naszym dziedzictwem wartym rozpoznania. Zarówno poprzez świadectwa konkretnych ludzi, uczestników wydarzeń z lat 1980-1989, jak i nieznane czy mało znane dokumenty oraz refleksję nad tymi wydarzeniami.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Dziedzictwo cystersów z Gdańska - opat z Oliwy" - film dokumentalny, poświęcony postaci opata Jacka Rybińskiego, mecenasa sztuki, duchownego, założyciela kompleksu parkowo-pałacowego w Gdańsku-Oliwie, budowniczego zespołu zakonnego i Katedry Najświętszej Marii Panny.

Czytaj więcej...

 • W produkcji

"Grudzień '70 - pamiętamy" - film dokumentalny, dedykowany pamięci Grudnia 1970, odwołujący się przede wszystkim do pamięci ofiar i świadków, ale także o próbach wyciszania tej pamięci przez komunistyczny reżim.

Scenariusz i reżyseria: Anna Maria Mydlarska Produkcja: Video Studio Gdańsk dla Fundacji Centrum Solidarności

 • W produkcji

"Jak sobie radzić z molestowaniem seksualnym?" - film edukacyjny przeznaczony dla żołnierzy Wojska Polskiego.

Scenariusz i realizacja: Paweł Filarski, Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk i Synergia - Wytwórnia Filmów Szkoleniowych dla Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej

 • W produkcji

"Uwaga, stereotyp!" - film edukacyjny przeznaczony dla żołnierzy Wojska Polskiego.

Scenariusz i realizacja: Paweł Filarski, Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańsk i Synergia - Wytwórnia Filmów Szkoleniowych dla Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej

 • W produkcji

"Na fali" - reportaż, ukazujący bezrobotnych z regionu gdańskiego, którzy wzięli udział w warsztatach, realizowanych w ramach Partnerstwa na Rzecz Rozwoju "Na fali", prowadzonych przez gdański Caritas. Dzięki udziałowi w tym projekcie, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, kilkudziesięciu osobom dało się wyjść z bezrobocia.

Scenariusz i realizacja: Grzegorz Karbowski
Produkcja: Video Studio Gdańska dla Caritas Archidiecezji Gdańskiej

 • Wydarzenia

Miasto Gdańsk oraz Video Studio Gdańsk serdecznie zapraszają mieszkańców Gdańska i przebywających w Gdańsku turystów do wzięcia udziału w konkursie z okazji 25-lecia działalności niezależnego producenta telewizyjnego jakim jest Video Studio Gdańsk.

Czytaj więcej...