Video Studio Gdańsk

  • Wydarzenia

Film przypomina sylwetkę przywódcy i i pierwszego przewodniczącego „Solidarności”, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i pierwszego niekomunistycznego prezydenta Polski, który w tym roku obchodził swoje 80. urodziny. Twórcy filmu towarzyszyli Lechowi Wałęsie z niezależną kamerą Video Studio Gdańsk kamerą od czasu I Zjazdu „Solidarności”. W filmie o Lechu Wałęsie i najnowszej historii Polski opowiadają ludzie, którzy pracowali z nim od Sierpnia 1980 po prezydenturę i uczestniczyli w przywołanych w filmie historycznych momentach. Wypowiedzi m.in. Jerzego Borowczaka, Andrzeja Drzycimskiego, Bronisława Geremka ilustrują unikalne archiwalia filmowe m.in. z zasobów Video Studio Gdańsk i Europejskiego Centrum Solidarności.

Reżyseria: Anna Maria Mydlarska, Piotr Tomaszkiewicz

Sponsor filmu Partnerzy 
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy - logo Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o. - logo Instytut Kultury Miejskiej - logo
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o. Instytut Kultury Miejskiej
Koproducenci   
Video Studio Gdańsk - logo Fundacja Gdańska - logo Europejskie Centrum Solidarności - logo
Video Studio Gdańsk Fundacja Gdańska Europejskie Centrum Solidarności

  • W produkcji

„Internowani w obozach wojskowych w latach 1982-1983” - cykl 3. filmowych notacji historycznych z udziałem  działaczy Solidarności i kapłanów z tczewskich środowisk pracy, którzy współpracowali w działaniach opozycyjnych w PRL.  Po zakończeniu realizacji notacje zostaną udostępnione w domenie publicznej.

Realizacja: Ewa Górska
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Zadanie współfinansowane przez : Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Logo : Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

  • Wydarzenia

Zapraszamy na muzyczno-literacką ucztę w wykonaniu Andre Ochodlo i zespołu TrioMania: 10 wybitnych kompozycji i tekstów, autorów polskich, niemieckich, francuskich, angielskich i tworzących w języku jidysz. Spektakl ten to emanacja wielonarodowego charakteru Pomorza, wielokulturowej artystycznej tożsamości Ochodlo i otwartości regionu pomorskiego na bogactwo współistniejących w nim dawniej i dziś kultur społeczności lokalnych. Widowisko zarejestrowane zostało w Teatrze Atelier im. Agnieszko Osieckiej w Sopocie w lipcu 2023 roku, Powstało jak wspólny projekt Video Studio Gdańsk i Fundacji Teatru Atelier, zrealizowany przy wsparciu środków Województwa Pomorskiego.

Video Studio Gdańsk

  Fundacja Teatru Atelier

  Województwo Pomorskie

logo vsg   teatr atelier logo   logo wojewodztwo pomorskie

  • W produkcji

Internowani w obozach wojskowych w latach 1982-1983 - cykl 3. filmowych notacji historycznych z udziałem działaczy „Solidarności”, represjonowanych w latach 1982-1983 poprzez uwięzienie w wojskowych obozach internowania (WOI) m.in. w Czerwonym Borze i w Chełmnie.  Po zakończeniu realizacji notacje zostaną udostępnione w domenie publicznej, tj. na stronie internetowej i kanale YouTube Video Studio Gdańsk.

  • W produkcji

„Pięć miłości” – widowisko telewizyjne, prezentujące jubileuszowy recital Andre Hübnera-Ochodlo utworów wykonywanych w 5. językach: polskim, jidysz, niemieckim, francuskim i angielskim, do tekstów najwybitniejszych autorów tekstów o żydowskim rodowodzie, z muzyką polskich i zagranicznych kompozytorów. Wokaliście towarzyszyć będzie zespół TrioMania w składzie: Piotr Mania, Luis Mora Matus i Adam Żuchowski. W programie m.in. „Hoyke Violontsheln”, „Die Moritat von Mackie Messer”, „My Way”, „Ne me quitte pas”, „Tomaszów” i wiele innych. Zarejestrowany na deskach Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie spektakl to emanacja wielonarodowego charakteru Pomorza, wielokulturowej artystycznej tożsamości Ochodlo i otwartości regionu pomorskiego na bogactwo współistniejących w nim dawniej i dziś kultur społeczności lokalnych. Premiera spektaklu w Teatrze Atelier – lipiec 2023, premiera widowiska telewizyjnego – październik 2023.

Realizacja telewizyjna: Waldemar Płocharski, Marek Wojciechowski

  • W produkcji

Film dokumentalny, inspirowany nieznaną, sensacyjną historią znaczka polskiej poczty polowej armii gen. Andersa w Jangi Jul (Uzbekistan). Za słowem „DOJDZIEMY”, zawartym w treści znaczka, wielokrotnie powtarzanym zarówno przez Andersa, jak i Sikorskiego, podążali długą droga ku niepodległej ojczyźnie żołnierze 2. Korpusu Polskiego. Film opowiadać będzie, równolegle z narracją historyczną, losy kilku z żołnierzy, którzy przemierzyli szlak bojowy z b.ZSRR przez Iran, Palestynę, Włochy, aż do czasów powojennych, pokazujących kres ich wędrówki, nierzadko na emigracji…

"Dojedziemy" - Film dokumentalny, inspirowany nieznaną, sensacyjną historią znaczka polskiej poczty polowej armii gen. Andersa w Jangi Jul (Uzbekistan)

Scenariusz i reżyseria: Sławomir Koehler

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

  • Na antenach

Realizacja: Grzegorz Karbowski, Waldemar Płocharski
Produkcja: Video Studio Gdańsk

Emisja premierowa: 22 marca 2023, godz. 22.14, TVP Dokument